Wszyscy wiemy dziś, kto w Kościele, np. w Polsce, ma kłopot z ewangelicznym ubóstwem. Rzadziej mówimy o tym, że nie wszyscy księża, ojcowie zakonni i biskupi żyją w zbytku.
Życzmy sobie, żeby wydarzenia na Ukrainie nie zwarzyły nam atmosfery tegorocznych świąt wielkanocnych.
Nareszcie. Doczekałam się. Antoni Macierewicz przyznał, że w sprawie katastrofy smoleńskiej państwo polskie się sprawdziło.
W ubiegłą środę rząd grecki wrócił na rynek długu, czyli po raz pierwszy od czterech lat sprzedał obligacje inwestorom prywatnym.
Według różnych szacunków od 300 do 400 tys. Polaków pojawi się w Rzymie 27 kwietnia na kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Wielu z nich już jest w drodze.
Z prof. Jackiem Hołówką, etykiem, o tym, skąd nasza roszczeniowość i dziecięce reakcje na dorosłe wyzwania, oraz o tym, jak odróżnić patriotę od obywatela.
W marcu zdolny bokser Tomasz Adamek z Gilowic koło Żywca nie został w Ameryce mistrzem świata wagi ciężkiej. Zdecydował więc zostać w Europie parlamentarzystą frakcji prawicowej.
Politycy w kampanii wyborczej, ale i w codziennej walce o władzę, używają powtarzalnych chwytów, metod, grepsów, które wciąż przynoszą jakiś skutek, skoro nadal się je stosuje. Byłoby lepiej, gdyby przestały być tak skuteczne.
Prof. Radosław Markowski o tym, dlaczego Viktor Orbán tak się podoba Węgrom, czy polska prawica może u nas zaprowadzić takie porządki jak Fidesz na Węgrzech i o kłopotach z demokracją w czasie kryzysowego zamętu.
W ostatnim półwieczu przez domy dziecka, rodziny zastępcze i adopcyjne przeszło 2,7 mln dzieci. Setki tysięcy dorosłych dziś osób nie znają swojego pochodzenia. Wielu próbuje po latach odnaleźć matkę, siostrę, brata.
Teresa Banach martwi się o twarz syna podarowaną do przeszczepu. Czy da lepsze życie temu kamieniarzowi, który ją teraz nosi? Czy nie zmarnują twarzy?
W Kaliszu lada dzień ruszy sprawa o seksualne wykorzystanie 14-letniego ucznia przez 38-letnią nauczycielkę. Czekając na wyrok, oskarżona, ofiara i ich półroczne dziecko mieszkają razem.
Walka z pospolitym w całym kraju szczurzym plemieniem nie jest beznadziejna, lecz nie widać jej końca.
CBA zainteresowało się rozdawanymi oficjelom mieszkaniami służbowymi w stolicy. Są już pierwsze wnioski o odebranie takich mieszkań na słynnym osiedlu MSW na Kabatach w Warszawie.
Listy gończe w Polsce są wystawiane hurtowo. Ale ściganych łapie się detalicznie.
Wielkanoc bez tradycyjnych mazurków, jajek, serów, pieczywa, a nawet sałatki z majonezem? Coraz więcej osób eliminuje z diety produkty, bez których – jak się wydaje – nie da się żyć, a już na pewno świętować. Coraz więcej firm na tym zarabia. Bo uboższe jedzenie to nie jest propozycja dla ubogich.
Kiedyś wieś kojarzyła się z krowami, świniami, owcami, końmi. Dziś coraz częściej spotkać można jelenie, daniele, dziki, lamy, muflony, alpaki, bizony, strusie. Moda to czy biznes?
Ukraiński rząd znalazł się w pułapce: nie chce rozlewu krwi, ale też zupełnie straci autorytet, jeśli nie podejmie próby kontrolowania sytuacji.
Owłosienie głowy to dziś w wielu krajach sprawa wagi państwowej. Bo z fryzur rodzi się rewolucja lub świętość.
Zapowiedzi zachodnich sankcji wskrzesiły na Kremlu dawne marzenia o samowystarczalności.
Ceniony za osobistą uczciwość i skromny tryb życia José Mujica ustąpił ze stanowiska i przekazał urząd Tabaré Vázquezowi, członkowi Szerokiego Frontu.
Marian Turski, członek międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, żachnął się na ten artykuł, zanim został napisany: Jak można mówić, że XX w. był najbardziej pokojowym w dziejach ludzkości! Dwie wojny światowe, przemysłowe ludobójstwo...
Jan XXIII miał być papieżem na kilka lat, a zmienił bieg historii Kościoła. Nie widział w sobie materiału na papieża, a co dopiero na świętego.
...czyli między Biblią, nauką a popkulturą.
Adam Mickiewicz umarł nagle, ale za to dla sprawy, dla której dekadę wcześniej porzucił poezję. Przedwcześnie, ale zanim okazało się, że była to sprawa beznadziejna. Śmiercią tajemniczą i niemal bohaterską, która stała się zwieńczeniem patriotycznej legendy.
Podróż do krainy umarłych to motyw wielu mitologii i religii. Do piekieł zstąpił Jezus, zstąpił i Dante. Gdzie były owe piekła i jak je sobie wyobrażano?
Kto i kiedy po raz pierwszy dotarł do Ameryki? Przybysze z Europy czy Azji? W naukową debatę na ten temat mocno wmieszała się polityka.
Rozmowa z Vlatko Vedralem, fizykiem brytyjskim z University of Oxford, o zastosowaniu kotłów parowych w mechanice kwantowej oraz o tym, dlaczego usiłując zrozumieć Wszechświat, sami go dodatkowo gmatwamy.
Moralizatorska bajka o dojrzewaniu, w której główny bohater ze społecznie wyobcowanego liberała staje się świadomym i zaangażowanym obywatelem.
Na obejrzenie całego materiału trzeba poświęcić 557 minut. W sam raz na święta.
Tym, którzy w okresie okołowielkanocnym mają potrzebę przeżyć eschatologicznych, radzę, by wybrali Jamesa Franco zamiast okupujący właśnie nasze ekrany amerykański kicz biblijny.
Na podwójnym albumie wydanym przez Narodowy Instytut Audiowizualny znalazło się 9 tytułów, w tym głośne „Istnienie”.
Zbiór 17 tekstów napisanych w latach 1982–2000.
Zapis codzienności w cieniu konfliktu Izraela i Palestyny.
Opowieść o rozmaitych sposobach maskowania pustki i rozpaczy.
Obaj muzycy nie muszą już niczego udowadniać. Grają tak, jak chcą i jak lubią. Nie każdego stać na taki komfort.
Tworzenie muzyki tanecznej może być fascynującą sztuką.
Z tych nie do końca abstrakcyjnych dźwięków powstają abstrakcyjne krajobrazy.
W kwietniu proponujemy trzy albumy z narratorkami lub bohaterkami.
Koncertom jak zawsze towarzyszą warsztaty taneczne, wokalne i instrumentalne, a po targowisku instrumentów ostatniego dnia – wielki finał, czyli Noc Tańca do rana.
Najciekawsze rozmowy o Polsce toczą się dzisiaj nie w telewizyjnych programach, lecz w teatrze. Wystarczy posłuchać, jak w Narodowym dyskutują Gombrowicz i Mrożek.
Republika wraca na scenę, by odegrać legendarny album „Nowe sytuacje”. Bo nowa sytuacja polega na tym, że jest moda na prezentacje klasycznych płyt na koncertach.
Rozmowa z aktorką Marion Cotillard, zdobywczynią Oscara, o tym, jak Francuzka gra Polkę w amerykańskim filmie.
Nie ma wątpliwości: długo oczekiwana i pełna ekstremów IV Symfonia „Tansman Epizody”, której prawykonanie odbyło się 12 kwietnia w Londynie, to dzieło Góreckiego.
Nowe królowe literatury popularnej Anna Ficner-Ogonowska i Katarzyna Michalak uczą kobiety, jak osiągnąć szczęście. Recepta jest banalna: miłość, tradycja, rodzina, dom z ogrodem, do tego jeszcze udany seks. Za co więc Polki tak regularnie im płacą?
Oczywiście, że zazdroszczę pisarzom ich gabinetów. Regałów z książkami i wielkich blatów biurek, na których pomieścić się mogą stosy papierów. I tego spokoju też zazdroszczę, zamknięcia drzwi i odcięcia się od doczesności typu obiad lub faktura za prąd.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Szwajcaria jest idealnym miejscem na spacery wśród zapierających dech w piersiach widoków. Jeśli ktoś woli spędzać czas aktywniej, może wybierać różne poziomy trudności tras rowerowych czy tych na rolki. Punkty widokowe można zdobyć na piechotę, poruszając się oznakowanymi szlakami wędrownymi bez przewodnika górskiego. Do najpiękniejszych miejsc można równie łatwo dostać się, korzystając z szerokiej sieci kolejek górskich. Podstawą aktywnego turysty jest odpowiedni strój, ekwipunek i mapa. Popatrz na ten naturalny świat z góry, a zakochasz się w tym widoku.
Sportsmenki muszą znaleźć na ciążę „okienko”, a w kolejce czekają już koleżanki.
Sława Batmana, który kończy właśnie 75 lat, została zbudowana na pewnym oszustwie. Przy okazji rocznicy fani dopominają się o prawdę na temat zapomnianego współtwórcy całej serii.
Facebook za 2 mld dol. kupił firmę pracującą nad hełmem przenoszącym do wirtualnej rzeczywistości, podobne urządzenie zaanonsowało Sony. Zbliża się czas emigracji ze świata realnego?
O wyższości wędzenia nad suszeniem trwa dyskusja od stuleci. I jest ona równie owocna jak spór o wyższości świąt Wielkanocy nad świętami Bożego Narodzenia.
W telewizji modny jest obecnie tzw. product placement, czyli lokowanie produktu.
Jako że jeszcze nie obejrzałem „House of Cards” (nie umiem piracić, a w naziemnej telewizji nie leci), w kwestach polityki pozostaję naiwny jak dziecko.
Tematy religijne obrodziły w Wielkim Poście jak rzeżucha na moim półmisku.
Różnie piszą na cokołach. Często: Totus Tuus, Cały Twój – wiadomo, papieskie credo, adres do Matki Boskiej.