Polityczną jesień mamy w zasadzie zaplanowaną. Gdyby jeszcze udało się coś bliżej powiedzieć, kto może wygrać te podwójne wybory – i z kim ułożyć się do rządzenia.
W polskim Kościele dwa ważne, jakże różne, wydarzenia: raport IPN o ojcu Hejmie, a potem papieska nominacja abp. Dziwisza na metropolitę krakowskiego. Reakcje na nie będą ważną wskazówką, w którą stronę Kościół zmierza po śmierci Jana Pawła II.
Sprawa oskarżonego o pedofilię słynnego niegdyś terapeuty Andrzeja Samsona – który wkrótce stanie przed sądem – wywołała trzęsienie ziemi w polskiej psychoterapii. Dziś szok wśród pacjentów już minął, wracają do gabinetów. Ale jeszcze większe jest zagubienie. Jak zorientować się w gąszczu metod, koncepcji, propozycji, czyli szkół właśnie? Co jest poważną terapią opartą na mocnym naukowym gruncie, a co blagą? I na czym tak napraw-dę to wszystko polega?
Kiedy prezydent Lech Kaczyński zakazał Parady Równości w Warszawie, uzasadniając to ochroną przestrzeni publicznej przed manifestowaniem opcji seksualnych, obecny akurat w Warszawie Charles Taylor – zapewne najwybitniejszy dziś katolicki filozof moralny i referent organizowanych przez Jana Pawła II sympozjów w Castel Gandolfo – zareagował wybuchem gromkiego śmiechu.
Władzę w SLD przejęły trzydziestolatki pod wodzą byłego ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka. To pierwsze pokolenie liderów lewicy bez korzeni w PZPR. Ale czy wiedzą, dokąd chcą Sojusz zaprowadzić?
W Sejmie pod koniec kadencji pojawiły się pomysły na kolejne urzędy. Lewa strona próbuje budować w administracji barykady, prawa przygotowuje się już do zdobycia twierdzy. Co cztery lata wahadło zmian kadrowych odchyla się raz w lewą, raz w prawą stronę. Jednak wbrew prawom fizyki zamiast wytracać impet, ciągle nabiera rozmachu.
Otylia Jędrzejczak jest wybitnie utalentowana, waleczna oraz pracowita. Ale też wrażliwa, niepewna siebie oraz neurotyczna. Jako młodziutka osoba dostała się w tryby trzech wielkich współczesnych machin: sportu, mediów i reklamy. Ma być mistrzynią i idolką. Wytrzyma?
Po wejściu do Unii na naszych granicach przemyt nadal kwitnie. Różnica jest taka, że coraz więcej przemytników wpada. W efekcie w państwowych składach leżą miliony paczek papierosów, setki tysięcy litrów spirytusu, dzieła sztuki, buty i ubrania. Część z tego majątku przedstawiciele Skarbu Państwa sprzedają. Reszta jest niszczona (czasem bezsensownie) lub w dziwnych okolicznościach znika.
Właściciele domów korzystający z pieców na olej opałowy lub propan-butan są w szoku. Mieli płacić rachunki o kilkadziesiąt procent wyższe, bo minister finansów postanowił radykalnie podwyższyć stawki podatku akcyzowego na oba rodzaje paliw. Twierdzi, że tylko w ten sposób można uporać się z mafią paliwową. Premier decyzję zawiesił, ale to tylko odroczenie wyroku.
Polscy inwestorzy na Ukrainie szykują pozwy sądowe o złamanie umów, gwarantujących im ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych. – Biznes nie chce wojować z władzą, którą popiera, ale innej drogi nie widzimy – mówią.
Nie ma drugiego takiego polityka w Europie, może i na świecie. Jacques Chirac był dwukrotnie wybrany na prezydenta (1995 r. – na siedem lat i 2002 – na pięć). Poza tym był dwukrotnie premierem, czterokrotnie ministrem, a jeszcze przez 17 lat superwpływowym merem Paryża. A w nowej Europie nie potrafi się odnaleźć.
Rysunkowy żart z „New Yorkera”: Jeden dżentelmen siedzący przy barze zwierza się drugiemu: „Wiesz, lubię życie awanturnicze i pełne ryzyka – i dlatego postanowiłem zostać księgowym”. Właśnie rusza seria oczekiwanych procesów przeciwko finansistom-artystom.
Nie rób ze mnie Kazacha! – mówią Uzbecy, kiedy czują, że ktoś chce ich wystrychnąć na dudka. Stosunki między tymi narodami nigdy nie były naprawdę przyjazne, mimo iż za czasów ZSRR, w wielkiej radzieckiej rodzinie, nie było miejsca na otwarte niesnaski i waśnie.
Jeszcze niedawno krytycy sztuki wieszczyli koniec malarstwa. I mieli swoje powody. Czy teraz modne stanie się odwoływanie kryzysu.
Rozmowa z Jeanem Reno, grającym w filmie „Grunt to rodzinka”, wchodzącym na nasze ekrany
Po kilku miesiącach wstępnych rozmów z prezesem Polskiego Radia, po dwóch miesiącach pracy, przekroczeniu paru procedur, dwóch atakach złości i kilku donosach Paweł Sito został zwolniony z funkcji dyrektora Radia Bis.
Dorota Masłowska pokazuje w „Pawiu królowej”, jak spece od świata mediów, marketingu i show-biznesu definiują nam rzeczywistość. Jak ten system działa, możemy się przekonać czytając recenzje jej książki.
Po 15 latach Stan Tymiński znowu nadchodzi. Samolot z nim na pokładzie wylądował w Warszawie. Krajowy Indiana Jones, Czarny Koń, gość z Czwartego Wymiaru nadlatuje, aby ponownie podjąć próbę uratowania polskiej demokracji i zrobić porządek.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji czujnie dostrzegła, że Internet to medium przyszłości. Jak wiadomo, przyszłości nie sposób przewidzieć, co nie znaczy, by nie można jej było regulować. Takie właśnie pomysły ma KRRiTV, zapominając, że istotą Internetu jest wolność.
Śmiertelnie chorym ludziom dano nadzieję – zaoferowano im eksperymentalną terapię przeciwnowotworową, a gdy okazała się skuteczna, odmówiono leczenia. Zabrakło pieniędzy. Co robić?
„Polski hydraulik zamordował konstytucję” – doniósł „Le Soir” w poniedziałek 30 maja po tym, jak w niedzielnym referendum Francuzi odrzucili traktat europejski.
Na imprezie z okazji Dnia Matki dyrektor powiedział im, że ich placówka ma być zamknięta. Jest takie rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, można sobie sprawdzić w Internecie. Dzieciaki poczuły, że stracą dom. Znowu.
Nie wierzę w żadne moralne rewolucje w Polsce ani gdziekolwiek indziej. Nie poprawią one niezmiennej natury ludzkiej. Zrodzą tylko iluzje, rozbudzą nieziszczalne nadzieje, ożywią utopijne marzenia. Skończy się jak zwykle nieuniknionym rozczarowaniem.
W sporze o akcyzę na samochody chodzi nie tylko o ponad miliard złotych, które Skarb Państwa być może będzie musiał zwrócić obywatelom, ale i o to, by rodzimi urzędnicy i ustawodawcy zaczęli wreszcie poważnie traktować europejskie prawo. Sąd właśnie uznał jego prymat nad polskim.
Antoni Jarosz, według pieczątki „prof. dr hab. honoris causa”, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu, wydał właśnie zarządzenie nr 19/2005: „Informuje się wszystkich wykładowców, za wyjątkiem zatrudnionych na umowę-zlecenie, iż wszystkie egzaminy końcowe w sesji letniej zostają przeniesione na wrzesień”.
Prof. Helga Pfeifer, niegdyś podejrzana o zbudowanie potęgi pływaków NRD na sterydach, potem zapomniana, odnalazła się w Chinach jako współpracownica trenera chińskiej reprezentacji pływackiej. A Chińczycy ostro przygotowują się do olimpiady w Pekinie. W pływaniu będzie do zdobycia ponad 100 medali.
Po jedenastu latach mieszkańcy Jarocina postanowili sami wskrzesić legendarny rockowy festiwal. Tak długa przerwa to szmat czasu: wyrosło pokolenie, które nie kuma PRL.
Kuchnia chińska ma tradycję liczącą wiele tysięcy lat. Od kilku na szczęście kwitnie ona także w Warszawie.
Armia chilijska budowana była na wzór pruskiej. Po tragicznej śmierci 45 żołnierzy podczas zamieci w górach model ten trzeba będzie zrewidować.
Samozachwat to zabór ziemi w biały dzień, metoda stosowana przez wracających po stalinowskiej deportacji krymskich Tatarów. – Terenu pod nasze osiedla i meczety nie kradniemy, tylko odbieramy; nie można przecież ukraść czegoś, co własne – tłumaczą.