Na zlecenie stacji TVN, TVP i Polsatu badanie exit poll przeprowadzono w trzech miastach: Krakowie, Gdańsku i Kielcach. Ankieterzy Ipsos zebrali informacje od 15 tys. osób przed 130 komisjami wyborczymi. Przedstawiamy dane z godziny 21.
KRAKÓW
Jacek Majchrowski (własny komitet z poparciem PO, Nowoczesnej, PSL, SLD i Przyjaznego Krakowa) – urzędujący prezydent: 64,6 proc.
Małgorzata Wassermann (Zjednoczona Prawica) – 35,4 proc.
GDAŃSK
Paweł Adamowicz (Wszystko dla Gdańska) – urzędujący prezydent – 64,7 proc.
Kacper Płażyński (Zjednoczona Prawica) – 35,3 proc.
KIELCE
Bogdan Wenta (własny komitet) – 64 proc.
Wojciech Lubawski (własny komitet z poparciem Zjednoczonej Prawicy) – urzędujący prezydent – 36 proc.
Druga tura wyborów samorządowych odbyła się w 649 gminach i miastach, gdzie w pierwszej turze przed dwoma tygodniami żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta nie otrzymał więcej niż połowy ważnych głosów. W miastach wojewódzkich druga tura odbyła się w Krakowie, Kielcach, Gdańsku, a także Szczecinie (tu doszło do pojedynku między urzędującym prezydentem Piotrem Krzystkiem a kandydatem PiS Bartłomiejem Sochańskim) i Olsztynie (urzędujący prezydent Piotr Grzymowicz zmierzył się z byłym prezydentem tego miasta Czesławem Małkowskim).
Prócz tego wybory przeprowadzono m.in. w Radomiu (zmierzyli się kandydat PiS Wojciech Skurkiewicz i urzędujący prezydent Radosław Witkowski), Przemyślu (poseł Kukiz ′15 Wojciech Bakun i wiceprezydent Janusz Hamryszczak, kandydat PiS), Tarnowie (Roman Ciepiela z Koalicji Obywatelskiej i Kazimierz Koprowski, kandydat PiS), Nowym Sączu (Iwona Mularczyk z PiS oraz bezpartyjny Ludomir Handzel), Włocławku (obecny prezydent Marek Wojtkowski z poparciem Koalicji Obywatelskiej oraz Jarosław Chmielewski z PiS), Elblągu (urzędujący prezydent Witold Wróblewski i poseł PiS Jerzy Wilk) i Bielsku-Białej (Jarosław Klimaszewski z KO z Przemysławem Drabkiem z PiS).
Wyniki wyborów powinny być znane w nocy z niedzieli na poniedziałek lub nad ranem w poniedziałek.
Czytaj też: Czy rząd będzie dyscyplinował samorządy, przykręcając kurek z pieniędzmi?
Dla kogo miasta
W pierwszej turze, która odbyła się 21 października, wybrano 1826 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) wygrał w Warszawie, pokonując kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego. Drugiej tury nie trzeba było przeprowadzać też w Poznaniu (prezydentem Jacek Jaśkowiak), we Wrocławiu (Jacek Sutryk), Gdyni (Wojciech Szczurek), Łodzi (Hanna Zdanowska), Sopocie (Jacek Karnowski), Katowicach (Marcin Krupa), Lublinie (Krzysztof Żuk), Rzeszowie (Tadeusz Ferenc), Gnieźnie (Tomasz Budasz), Zielonej Górze (Janusz Kubicki), Zamościu (Andrzej Wnuk), Bydgoszczy (Rafał Bruski), Inowrocławiu (Ryszard Brejza), Toruniu (Michał Zaleski), Tarnobrzegu (Dariusz Bożek), Lesznie (Łukasz Borowiak) i Zakopanem (Leszek Dorula).
Frekwencja w pierwszej turze wyborów wyniosła 54,90 proc.
Czytaj także: Wszyscy trochę przegrali. Co dalej?
Kto wziął sejmiki
W wyborach 21 października zwyciężył PiS, zdobywając 254 mandaty w sejmikach i wygrywając w dziewięciu województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim. Samodzielną większość uzyskał w sześciu sejmikach. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska) uzyskała w sumie 194 mandaty, zwyciężając w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Tylko w jednym uzyskała samodzielną większość. Pozostałe mandaty w sejmikach zdobyły: PSL (70), Bezpartyjni Samorządowcy (15), SLD-Lewica Razem (11), Mniejszość Niemiecka (5), KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska (2), KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty (1).