Świat

Rozbił się samolot pasażerski w Korei Południowej. 179 ofiar śmiertelnych

Akcja ratunkowa na międzynarodowym lotnisku w Muan, w Korei Południowej, gdzie samolot rozbił się po zjechaniu z pasa startowego. 29 grudnia 2024 r. Akcja ratunkowa na międzynarodowym lotnisku w Muan, w Korei Południowej, gdzie samolot rozbił się po zjechaniu z pasa startowego. 29 grudnia 2024 r. Kim Hong-Ji / Reuters / Reuters
Udało się wydobyć dwie żywe osoby, są to najprawdopodobniej pasażerka i członek załogi. Przebywają w szpitalu w Mokpo, odniesione obrażenia nie zagrażają ich życiu.

W niedzielę na międzynarodowym lotnisku Muan w Korei Południowej rozbił się Boeing 737-8AS linii Jeju Air. Na pokładzie znajdowało się 175 pasażerów i sześcioosobowa załoga, służby potwierdziły śmierć 179 osób. Maszyna uderzyła w pas startowy po kłopotach z wypuszczeniem podwozia.

Dwie osoby przeżyły

Samolot pasażerski Boeing 737-8AS południowokoreańskich linii lotniczych Jeju Air rozbił się podczas lądowania: po nieudanym manewrze wysunięcia podwozia załoga usiłowała wylądować na kadłubie. Maszyna wypadła z pasa i zderzyła się z betonowym ogrodzeniem, została doszczętnie zniszczona, z wraku zachowała się jedynie część kadłuba. To na niej koncentrowała się akcja ratownicza. Udało się wydobyć dwie żywe osoby, są to najprawdopodobniej pasażerka i członek załogi. Przebywają w szpitalu w Mokpo, odniesione obrażenia nie zagrażają ich życiu.

Przyczyną wypadku było najprawdopodobniej zderzenie z ptakami, o takim incydencie tuż przed wypadkiem informowała załogę wieża kontroli lotów lotniska Muan. Według agencji News1 jeden z pasażerów zdążył wysłać SMS-a o tym, że ptak utknął w skrzydle samolotu.

Samolot leciał z Bangkoku. Na jego pokładzie było 173 obywateli Korei Południowej i dwoje obywateli Tajlandii.

Na miejscu pojawił się Choi Sang-mok, od dwóch dni tymczasowy prezydent Korei Południowej.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego świat się tak nagle popsuł? Układ sił wyraźnie się zmienia. Prof. Andrzej Leder dla „Polityki”

Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.

Jakub Majmurek
23.12.2024
Reklama