Świat

I co jeszcze?

Pierwszy Disneyland Pierwszy Disneyland AaronP/Bauer-Griffin/GC Images
Expo w Osacemateriały prasowe Expo w Osace

Tegoroczny sezon wyborczy rozpoczyna się już 12 stycznia na Komorach, a 26 stycznia Białorusini będą wybierać prezydenta (z pewnością tego samego); 23 lutego bardzo ważne wybory do niemieckiego Bundestagu (więcej na s. 72), a w nieokreślonym jeszcze terminie prawdopodobnie we Francji, zapętlonej w kryzysie parlamentarnym. Istotne, również w kontekście unijnym, będą wybory parlamentu w Czechach i rzecz jasna majowe wybory prezydenckie w Polsce. A poza tym m.in. w Albanii, Irlandii, Norwegii, Meksyku i Wenezueli. I jeśli Trybunał Konstytucyjny podtrzyma impeachment Yoon Suk-yeola, także prezydenckie w Korei Południowej. A jako remanent z 2024 r. powtórzone zostaną wybory prezydenckie w Rumunii.

Wielka Brytania wprowadza ETA, elektroniczny system zezwoleń na podróż, dla wszystkich, którzy nie potrzebują wizy. Do wypełnienia w internecie, koszt 10 funtów. Strefa Schengen (liczy dziś 29 państw, w tym cztery spoza Unii Europejskiej) oraz Cypr wprowadzą podobny, odkładany wielokrotnie, system ETIAS. Zgoda ma kosztować 7 euro i w 95 proc. przypadków będzie automatyczna. Jeszcze w grudniu Hiszpania wprowadziła obowiązkowy formularz dla wszystkich turystów korzystających z hoteli i kwater oraz wypożyczalni samochodów, zawierający 42 pozycje. Za to Rzym (s. 75), który szykuje się na miliony gości z okazji watykańskiego roku jubileuszowego, wprowadza limit cen dla restauratorów zwany „paktem carbonara”.

W kwietniu rusza Expo 2025 w Osace, umiejscowione na sztucznej wyspie Yumeshima, liczy na 28 mln gości i efekt wow, który ma przypomnieć o trochę zapomnianej japońskiej świetności. Z powodu niedostatku wielkich imprez sportowych niespodziewanego znaczenia nabierają wrześniowe igrzyska sportów nieolimpijskich w chińskim Chengdu, skupiające 35 dyscyplin (m.

Polityka 1.2025 (3496) z dnia 29.12.2024; Ludzie i wydarzenia. Świat w roku 2025; s. 14
Reklama