Świat

Dowódca Ukrainy

Czy Wałeryj Załużny zostanie prezydentem Ukrainy? On milczy, Zełenski się obawia

Waleryj Załużny na muralu w Kijowie Waleryj Załużny na muralu w Kijowie Global Images Ukraine / Getty Images
Wałeryj Załużny zmienił generalski mundur na smoking dyplomaty. Ale Ukraińcy zastanawiają się, czy w nowym roku chciałby zostać ich prezydentem. Jeszcze ciekawsze jest, że w badaniach wybory parlamentarne wygrywa zdecydowanie jego partia, która – w tym paradoks – nie istnieje!
Waleryj Załużny (z prawej) i Ołeksandr Syrski pod czas obrony Kijowa w 2022 r.Commander in Chief of the Armed Forces of Ukraine/Wikipedia Waleryj Załużny (z prawej) i Ołeksandr Syrski pod czas obrony Kijowa w 2022 r.

To, że były głównodowodzący Zbrojnych Sił Ukrainy cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym, wiadomo od dawna. Jest na szczycie tej klasyfikacji z wynikiem ponad 70 proc. Jednak pytanie o szanse Wałeryja Załużnego w wyborach prezydenckich pozostawało bez odpowiedzi – w czasie wojny oficjalnie nie robiono takich badań. Dopiero niedawno pracownia Społeczny Monitoring zapytała Ukraińców wprost, na kogo oddaliby głos. Generał wygrał zdecydowanie, wskazało go 27 proc. pytanych. Obecny prezydent Wołodymyr Zełenski zajął drugie miejsce z wynikiem zaledwie 16 proc.

Ale są też badania nieoficjalne, zamawiane przez konkretne środowiska polityczne, których wyników się nie upublicznia. Tu sprawa jest jeszcze bardziej ewidentna – Załużny w wyborach prezydenckich bije na głowę każdego kandydata. Jeszcze ciekawsze jest, że wybory parlamentarne wygrywa zdecydowanie jego partia, która – w tym paradoks – nie istnieje!

Teflonowy generał

Załużny pochodzi z zachodniej Ukrainy. Urodził się w 1971 r. i ani dnia nie przesłużył w Armii Radzieckiej, należy do nowego pokolenia oficerów. Przeszedł drogę klasyczną: najpierw szkoła oficerska, a potem stanowiska liniowe: od dowodzenia plutonem do dowodzenia armiami. Po drodze kończył, i to zawsze z wyróżnieniem, akademie sztabowe. W prawdziwej wojnie uczestniczył przez niemal dekadę – w 2014 r. pełnił już funkcje dowódcze na wschodzie Ukrainy.

W 2021 r. prezydent Zełenski wyznaczył go na naczelnego dowódcę Zbrojnych Sił Ukrainy. Obejmując funkcję, mówił, że armia ma się reformować tak, by dociągnąć do standardów NATO. W czasie rosyjskiej inwazji umiejętnie dowodził obroną kraju. Przeprowadził także dużą kontrofensywę, która doprowadziła do odbicia sporej części okupowanych przez Rosję terytoriów.

Polityka 1.2025 (3496) z dnia 29.12.2024; Świat; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Dowódca Ukrainy"
Reklama