Świat

Misja ONZ z Polakami w potrzasku wojny na Bliskim Wschodzie. Trwa presja dyplomatyczna na Izrael

Misja ONZ z Polakami w potrzasku wojny. Trwa presja dyplomatyczna na Izrael

Wozy Tymczasowych Sił Narodów Zjednoczonych w Libanie (UNIFIL) patrolują Marjayoun. 29 sierpnia 2024 r. Wozy Tymczasowych Sił Narodów Zjednoczonych w Libanie (UNIFIL) patrolują Marjayoun. 29 sierpnia 2024 r. Taher Abu Hamdan / Forum
Kolejna wojna Izraela na terytorium Libanu jest właśnie tym, czemu obecność międzynarodowych oddziałów pod flagą ONZ miała zapobiec. Jednak nikt nie pali się, by wywieszać białą flagę i ogłaszać odwrót.

Zobacz także: Pomocnik Historyczny „Polityki”: „Izrael–Palestyna. Wojna bez końca”

ONZ-towski system powstrzymywania przemocy zbrojnej kolejny raz nie zadziałał. Bo nie mógł. Potężne siły zwalczające się na Bliskim Wschodzie działają obok, ponad i mimo obecności wojsk, które w zadania mają wpisane przywrócenie pokoju i stabilności, monitorowanie wycofania izraelskich wojsk z libańskiego terytorium, wsparcie libańskiego rządu w ochronie granicy przed obcymi, a także przed operowaniem na terytorium południowego Libanu uzbrojonych grup, takich jak Hezbollah. Kontyngent UNIFIL ma już zresztą taką tradycję, bo przed 2006 r. też nie zapobiegł – bo również nie mógł – poprzedniej dużej agresji Izraela na Liban (na razie wciąż większej od obecnej).

Zaledwie w sierpniu, kiedy w powietrzu już wisiała kolejna inwazja, a izraelskie samoloty coraz śmielej poczynały sobie na libańskim niebie, mandat UNIFIL-u został przedłużony na kolejny rok przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Choć musiała ona mieć świadomość, że nikomu żadnego bezpieczeństwa to nie zapewni. Ale i tak Francja apelowała o całkowite wstrzymanie przez walczące strony użycia siły, a ambasador USA wskazywał, że misja UNIFIL-u sprzyja celowi deeskalacji. Trzeba być znawcą wysublimowanego dyplomatycznego języka i rozumieć znaczenie politycznych gestów, by mieć jakiekolwiek zaufanie, że decyzje Rady Bezpieczeństwa doprowadzą do deeskalacji czy zawieszenia broni.

Reklama