Świat

Prucie Schengen

Niemcy chcą lepszej ochrony granic unijnych

Kontrole odbywają się na wszystkich lądowych granicach Niemiec. Kontrole odbywają się na wszystkich lądowych granicach Niemiec. Maja Hitij / Getty Images
Od 16 września obowiązują tymczasowe kontrole na wszystkich lądowych granicach Niemiec. Patrole policji federalnej będą sprawdzać wybrane pojazdy i weryfikować tożsamość podróżnych.

Ministra spraw wewnętrznych Nancy Faeser oświadczyła, że operacja ma wzmocnić bezpieczeństwo publiczne, ograniczyć nielegalną migrację i zagrożenie terroryzmem oraz przeciwdziałać przestępczości transgranicznej. Będzie też ratować notowania koalicji rządowej pozostającej pod presją ugrupowań radykalnych, znakomicie wypadających w wyborach regionalnych. Skrajnie prawicowa AfD, faworytka w odbywających się 22 września wyborach do Landtagu w Brandenburgii, domaga się np. budowy muru na granicy z Polską. Trudno to przelicytować.

Najostrzej z niemieckich sąsiadów zareagował rząd Polski. Premier Donald Tusk przekonywał, że „to wewnętrzna polityka Niemiec prowadzi do takich kroków, a nie nasza polityka wobec nielegalnej imigracji”. Tusk uznał, że decyzja Berlina jest „z polskiego punktu widzenia nie do zaakceptowania”. Zapowiedział „pilne konsultacje” na forum unijnym z resztą zainteresowanych państw, bo to „de facto zawieszenie strefy Schengen na dużą skalę”. Z komunikatu po rozmowie polskiego premiera z kanclerzem Olafem Scholzem wynika, że oba kraje chcą lepszej ochrony granic unijnych.

Poważne obiekcje zgłasza Austria. Szef tamtejszego MSW Gerhard Karner zapowiedział, że „Austria nie przyjmie osób zawróconych z Niemiec. Nie ma pola manewru!”. W ostatnich trzech latach niemiecka policja i tak cofnęła do Austrii ok. 12 tys. osób. Austriaccy funkcjonariusze szybko je wypuszczali, pobierając wcześniej jedynie odciski palców. Alarm o końcu Schengen i o szkodach dla globalnej konkurencyjności Unii podnoszą spedytorzy, przewoźnicy i eksperci przyglądający się europejskiej logistyce. Porównują sytuację do czasów pandemicznych, choć dodają, że wiele będzie zależeć od formy, jaką przyjmą niemieckie kontrole.

Polityka 39.2024 (3482) z dnia 17.09.2024; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Prucie Schengen"
Reklama