Świat

671. dzień wojny. Broń chemiczna użyta w Ukrainie? Rosja balansuje na krawędzi

Ukraińscy żołnierze obchodzą święta na froncie. Ukraińscy żołnierze obchodzą święta na froncie. Thomas Peter/Reuters / Forum
Kilka dni temu rosyjska 810. Brygada Piechoty Morskiej Gwardii użyła granatów K-51 ze stężonym gazem łzawiącym. Nie jest to broń chemiczna w rozumieniu konwencji, ale prawo wojenne zakazuje użycia gazu łzawiącego na polu walki.

Najważniejszą wiadomością dnia jest atak na rosyjski okręt desantowy „Nowoczerkask”, stojący w porcie w Teodozji, we wschodniej części Krymu. Okręt oberwał pociskami manewrującymi typu Storm Shadow (albo podobnymi francuskimi Scalp EG), które wywołały gwałtowny pożar. Przypuszczalnie ten relatywnie stary okręt nie będzie nadawał się do remontu.

Zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku

W latach 1974–91 Stocznia Północna w Gdańsku na zamówienie ZSRR zbudowała aż 28 takich jednostek typu 775 o pełnej wyporności 4,4 tys. ton, długości 112 m, zdolnych do transportu i desantowania dziesięciu czołgów lub 12 innych pojazdów pancernych i 340 żołnierzy. W służbie pozostaje 12, a „Mińsk” z Floty Bałtyckiej jest w remoncie. Kolejny, „Olieniegorski Gorniak” z Floty Północnej, ale przerzucony na Morze Czarne, został ciężko uszkodzony w czasie ataku ukraińskich bezzałogowych pojazdów pływających pod Noworosyjskiem 4 sierpnia 2023 r.

Na Morzu Czarnym zostały trzy jednostki tego typu („Cezar Kunikow”, uszkodzony wiosną 2022 r., ale naprawiony, oraz „Jamał” i „Azow”), a także dwa okręty typu 1171 Tapir – „Orsk” i „Nikołaj Filczenkow”. Trzeci okręt typu 1171 „Saratow” został zatopiony 24 marca 2022 r. – w ataku ukraińskich rakiet balistycznych Toczka na port w Berdiańsku albo na skutek wybuchu wyładowywanej amunicji.

Reklama