Świat

Długa wojna

Nie łudźmy się już, to będzie bardzo długa wojna. Jak Ukraina może zwyciężyć z Rosją

Ukraiński żołnierz w okopach w okolicy Bachmutu. Ukraiński żołnierz w okopach w okolicy Bachmutu. Wojciech Grędziński/Anadolu Agency / Getty Images
Nie chodzi już o zdobywanie lub odzyskiwanie skrawków ziemi. Ani o rozstrzygający triumf militarny. Kryterium zwycięstwa w wojnie ukraińskiej stał się czas.
Ukraińscy żołnierze strzelają z wyrzutni rakiet RAK-SA-12, okolice Bachmutu.Sofiia Gatilova/Reuters/Forum Ukraińscy żołnierze strzelają z wyrzutni rakiet RAK-SA-12, okolice Bachmutu.

Minął już nastrój wyczekiwania na przełom wojenny. Na błyskawiczne zwycięstwo ukraińskiej ofensywy przeciwko Rosjanom. Jeszcze na początku 2023 r. Ukraińcy oraz ich zachodni przyjaciele zdawali się wierzyć, że ten właśnie rok przyniesie sukcesy na miarę poprzedniego – tamtej bitwy o Kijów, bitwy o Chersoń i manewru pod Charkowem – i ostateczne zwycięstwo nad Rosjanami. Wciąż nic takiego się nie wydarzyło.

Wysiłek Ukraińców jest olbrzymi. Pomoc zachodnia dla Ukrainy – coraz większa. Od początku roku szykowano czołgi, artylerię i amunicję, szkolono żołnierzy ukraińskich w Europie i Ameryce. Kolejne pakiety uzbrojenia, ogłaszane przez Biały Dom i Pentagon, tak często ścigały się z obietnicami pomocy europejskiej, że media w końcu przestały o nich informować na pierwszych stronach.

To wszystko jednak wciąż nie zaspokaja oczekiwań Ukrainy. Po sukcesie „koalicji czołgowej”, której celem było dostarczanie na front możliwie najnowszych zachodnich czołgów, „koalicja samolotowa” już nie może się pochwalić szybkimi dostawami samolotów F-16. Przybędą najwcześniej na wiosnę 2024 r.

Początkowe sukcesy Ukraińców na froncie tłumiły również sporadyczne głosy sceptyków o trudnościach, jakie atakującym sprawi przejście przez potrójną linię rosyjskich fortyfikacji i pól minowych. Owszem, Ukraińcy radzą sobie dobrze z punktowymi atakami i nadrabiają brak lotnictwa manewrem swojej piechoty zmotoryzowanej. Owszem, często fortyfikacje okazują się słabe i Rosjanie muszą się z nich wycofywać w bezładzie. Ale Ukraińcy ponoszą ciężkie straty. A linia frontu na niektórych odcinkach zmienia się o 100 m – na miesiąc.

Straty netto

Od stycznia Ukraińcy zdobyli ok. 300 km kw. terenu, Rosjanie – 800. A to oznacza 500 km kw.

Polityka 44.2023 (3437) z dnia 24.10.2023; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Długa wojna"
Reklama