Świat

Uścisk Hamasu

W uścisku Hamasu. Jaki los czeka ponad 2 miliony mieszkańców Strefy Gazy

Bojownicy Brygad Al-Kassam, zbrojnego ramienia Hamasu, na wiecu w Gazie. Bojownicy Brygad Al-Kassam, zbrojnego ramienia Hamasu, na wiecu w Gazie. Mohammed Abed/AFP / East News
Lądowa inwazja na Strefę Gazy da Izraelowi niewiele. Niemal na pewno skorzysta na tym Hamas. Najwięcej stracą Palestyńczycy.
Zbombardowane domy w południowej części Gazy.AA/ABACA / Abaca Press/Forum Zbombardowane domy w południowej części Gazy.

Tylko 24 godziny – tyle czasu, licząc od piątkowego poranka – armia izraelska dała Palestyńczykom z północnej Stefy Gazy na ewakuację. Chodzi o grubo ponad 1,1 mln osób, czyli prawie 46 tys. na godzinę, 760 na minutę; i to w zasadzie dwiema drogami, z których jedna, ta nadmorska, często przypomina polną dróżkę. A to wszystko w krajobrazie istnie księżycowym – bo 6 tys. bomb, które według Izraela spadły już na Gazę, zrobiły swoje. Bajt Hanun, na północno-wschodnim skraju Strefy, stało się miastem duchów. W półmilionowym Gaza City izraelskie lotnictwo niszczy kwartał po kwartale.

Jeszcze w piątek Izrael twierdził, że ewakuacja przyczyni się do „bezpieczeństwa i ochrony” mieszkańców Strefy – choć według szacunków ONZ w wyniku izraelskich bombardowań zginęło już prawie 2 tys. Palestyńczyków – bo Izraelowi chodzi wyłącznie o to, aby dopaść członków Hamasu i odbić izraelskich zakładników. ONZ, która wciąż działa w Gazie, przekonywała, że w obecnych warunkach ewakuacja grozi „katastrofalnymi konsekwencjami humanitarnymi”. Do końca ubiegłego tygodnia dach nad głową straciło już prawie pół miliona mieszkańców Gazy. Ponad 300 tys. z nich mieszkało już w zarządzanych przez ONZ budynkach, głównie szkołach. Ci z północy po prostu nie mają dokąd się ewakuować.

Tego samego dnia, 13 października, „ministerstwo spraw wewnętrznych” Hamasu wydało mieszkańcom Strefy rozkaz: „ani kroku wstecz”. Kierownictwo tej 30-tysięcznej organizacji terrorystycznej, która odpowiada za masakrę co najmniej 1100 Izraelczyków podczas dwudniowego rajdu na terytorium Izraela 7–8 października, przekonywało Palestyńczyków, że ultimatum ewakuacyjne to izraelski blef, element „wojny psychologicznej”.

Polityka 43.2023 (3436) z dnia 17.10.2023; Świat; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Uścisk Hamasu"
Reklama