Świat

Skarby kultury, piękne miasta i krajobrazy – Saksonia w pełnej krasie

Panorama Drezna Panorama Drezna Sebastian Rose
August Mocny, Józef Antoni Poniatowski czy Barbara Jagiellonka – te i inne znamienite nazwiska potwierdzają istnienie więzi między Saksonią a Polską, na których ślady w wielu miejscach można natrafić do dziś. Zachodni sąsiad Polski słynie ze swej sztuki i kultury, dwóch obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, wciąż działających manufaktur, tętniących życiem zamków i pałaców, specjałów takich jak saksońskie wino oraz zachwyca niezwykłymi dziełami natury.

Saksońskie metropolie olśniewają sztuką i kulturą

W takich metropoliach jak Drezno, Lipsk i Chemnitz historia kultury jest na wyciągnięcie ręki.

Drezno – kiedyś siedziba królewska, a obecnie stolica kraju związkowego – wita swych gości urokliwą starówką. Na obszarze malowniczo położonego nad Łabą zabytkowego zespołu architektonicznego ulokowały się najsłynniejsze zabytki Drezna, do których niewątpliwie zaliczają się kościół Mariacki, Zamek Rezydencyjny, katedra Trójcy Przenajświętszej zwana Kościołem Dworskim, i Opera Sempera. Najsłynniejszy jest jednak imponujący Zwinger, barokowy kompleks wybudowany na polecenie Augusta Mocnego. Dzisiaj w jego wnętrzach mieści się między innymi słynna Galeria Obrazów Starych Mistrzów z „Madonną Sykstyńską” mistrza Rafaela.

Dzięki pasji kolekcjonerskiej elektorów saksońskich 15 muzeów działających pod egidą Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie może poszczycić się dzisiaj bogatymi zbiorami skarbów sztuki. Warto wybrać się do skarbca w Historycznym i Nowym Zielonym Sklepieniu oraz do wystawnie urządzonych apartamentów paradnych Augusta Mocnego w Zamku Rezydencyjnym w Dreźnie. We wnętrzach są eksponowane unikalne świadectwa pochodzące z czasów, gdy był elektorem saksońskim i królem polskim. Zwiedzający chętnie odwiedzają także drezdeńską dzielnicę Neustadt, której wielkomiejski charakter, modne kafejki, galerie i butiki stanowią ciekawy kontrast w zestawieniu z historycznym centrum.

Kanał Karl-Heine w Lipsk-PlagwitzAndreas SchmidtKanał Karl-Heine w Lipsk-Plagwitz

W Lipsku, nad miastem góruje Pomnik Bitwy Narodów: 91-metrowy, największy monument w Europie, który upamiętnia wielkie starcie zbrojne z 1813 roku zwane „bitwą narodów”. Wśród poległych w nim ofiar znalazł się także polski generał Poniatowski. Miasto jest popularne główne za sprawą imprez targowych i wydarzeń muzycznych, ale ma ciekawe propozycje nie tylko na tym polu. Oprócz międzynarodowych festiwali, takich jak doroczny Festiwal Bacha, w ofercie znajdziemy piękne zabytkowe arkady handlowe, jeden z najlepszych ogrodów zoologicznych w Europie, a nawet możliwość zwiedzania miasta płynąc kajakiem lub pontonem po jego drogach wodnych.

Miastu Chemnitz udaje się harmonijnie łączyć kulturę przemysłową i sztukę nowoczesną. Saksońskie Muzeum Przemysłu opowiada o epoce rozkwitu, gdy Saksonia była wiodącym regionem przemysłowym Niemiec. Zbiory Sztuki przyciągają międzynarodową uwagę zwłaszcza dziełami ekspresjonisty Karla Schmidta-Rottluffa. Muzeum Gunzenhauser, które samo również jest częścią zbiorów, posiada w ekspozycji jedną z największych prywatnych kolekcji dwudziestowiecznej sztuki w Niemczech – w tym 200 prac Ottona Dixa. Przypuszczalnie miasto zostanie dostrzeżone w zupełnie nowym świetle będąc Europejską Stolicą Kultury w 2025 roku. Zgodnie z mottem „C the Unseen”, widoczne staną się miejsca dotąd nieodkryte. Najciekawszą atrakcją, która powstanie do 2025 roku i wpisze się w późniejszą tkankę miasta będzie PURPLE PATH. Ustawione wzdłuż ścieżki rzeźby artystycznie łączą Chemnitz i okolicę, które wspólnie otrzymały zaszczytne miano „Stolicy Kultury”.

Twierdza KönigsteinFestung KönigsteinTwierdza Königstein

Małomiasteczkowy urok

Atmosfera, architektura i historia – mniejsze miasta Saksonii cieszą się ogromną popularnością jako cele turystyki kulturowej. Urzekają romantycznymi starówkami, krętymi zaułkami, okazałymi kościołami, uroczymi kafejkami i swoistym klimatem: Europejskie Dwumiasto Görlitz/Zgorzelec fascynuje równie mocno, co 4000 pieczołowicie odrestaurowanych po obu stronach Nysy zabytków z czasu gotyku, renesansu, baroku, secesji i okresu grynderskiego. Ta wdzięczna sceneria często służy za gotową scenografię filmową do hollywoodzkich produkcji. Tu właśnie nakręcono sceny takich hitów kinowych jak „Grand Budapest Hotel” i „Bękarty wojny”. Za to w dolinie Łaby, na północ od Drezna, nęcą atrakcje w iście śródziemnomorskim stylu. Winorośl uprawia się tu od ponad 850 lat! Malownicze miasteczko Radebeul czy słynna Miśnia stanowią idealne tło dla romantycznych przechadzek po winnych wzgórzach i degustacji win prosto od winiarzy. Miśnia uchodzi za kolebkę Saksonii, o czym przypominają gotycka katedra i późnogotycki zamek Albrechtsburg. W katedrze znajduje się grobowiec księcia Jerzego Brodatego i jego małżonki, polskiej księżniczki Barbary, córki króla Kazimierza IV.

Niczym magnes przyciągają turystów również inne miasta. Liczący sobie ponad 1000 lat istnienia Budziszyn i Torgau, jedno z najpiękniejszych miast renesansowych w Niemczech. W Zwickau znajduje się Muzeum Augusta Horcha, jedyne w swoim rodzaju świadectwo długiej tradycji przemysłu motoryzacyjnego w Saksonii, która jest kontynuowana do dziś w fabrykach Volkswagena, BMW i Porsche.

Wycieczka rowerowa w Bad Muskau, zabytek UNESCOPhilipp HerfortWycieczka rowerowa w Bad Muskau, zabytek UNESCO

Historyczne bogactwo krainy zamków i pałaców

Wielką wagę dla dziedzictwa kulturowego i historycznego Saksonii mają pałace, zamki, ogrody i dwory. Na każdym kroku widać wyraźne wpływy Augusta Mocnego. Pięknie położony nad samą Łabą pałac Pillnitz, król polecił wybudować w stylu chinoiserie, który nawiązywał do kultury chińskiej. Skromnemu dotąd pałacykowi myśliwskiemu Moritzburg nadał nowy blask. Malowniczo położony na jeziorze, jest dziś jednym z najczęściej zwiedzanych w Saksonii.

Nie mniej ciekawa jest historia zamku Albrechtsburg w Miśni. Tutaj w 1710 roku August Mocny założył pierwszą w Europie wytwórnię porcelany, tak cennej, że nazywano ją „białym złotem”. Przez ponad 150 lat na zamku produkowano najdelikatniejszą porcelanę, której znakiem rozpoznawczym do dziś pozostają skrzyżowane miecze. Nawet w XXI wieku porcelana z Miśni jest synonimem najwyższej jakości i finezji. Wizyta w miśnieńskiej manufakturze porcelany jest niezwykle emocjonująca!

Ponad skalistym krajobrazem Szwajcarii Saksońskiej niewzruszenie góruje twierdza Königstein. Nikomu nigdy nie udało się zdobyć tej potężnej górskiej fortecy! W „saksońskiej Bastylii” byli więzieni m.in. Jakub i Konstantyn Sobiescy. August Mocny nakazał uwięzienie obu książąt w obawie, by ci nie przeszkodzili mu w objęciu polskiego tronu. Ponurą legendą otoczony jest też pobliski zamek Stolpen, w którym władca dożywotnio osadził swą najsłynniejszą kochankę, hrabinę Cosel.

Pałac MoritzburgFranco CogoliPałac Moritzburg

Rozbudowana sieć tras rowerowych wzdłuż rzek i wśród zabytków UNESCO

Średnie pasma górskie Saksonii fascynują przede wszystkim urlopowiczów zainteresowanych wypoczynkiem na łonie przyrody. Wędrowców przyciągają Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej, trójstyk granic Niemiec, Polski i Czech w Górach Żytawskich oraz Rudawy. Krajobraz Szwajcarii Saksońskiej niegdyś zainspirował malarza Caspara Davida Friedricha do stworzenia romantycznych obrazów. W 2024 roku przypada 250. rocznica urodzin tego słynnego niemieckiego malarza stwarzając znakomitą okazję do powędrowania jego śladami. Cyklistów kuszą wspaniałe przyrodnicze krajobrazy na szlaku rowerowym wzdłuż Odry i Nysy przy polsko-niemieckiej granicy. Szlak prowadzi bezpośrednio do Bad Muskau do Parku Księcia Pücklera/Parku Mużakowskiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako wspólny obiekt polsko-niemiecki. W swym niezwykłym dziele sztuki ogrodniczej książę Hermann von Pückler-Muskau zawarł wzorcowy przykład nowoczesnej architektury krajobrazu. Charakterystyczną cechą 830-hektarowego parku jest jego rozdzielenie przez rzekę Nysę na dwie części – jedną leżącą po niemieckiej stronie w Saksonii i drugą, znacznie większą, znajdującą się w granicach Polski. Na szlaku rowerowym, który biegnie wzdłuż Łaby można do woli rozkoszować się niezapomnianymi widokami dziwacznych formacji skalnych Szwajcarii Saksońskiej, sylwetką dawnej królewskiej rezydencji Drezna czy malowniczymi winnicami w dolinie Łaby.

Niemiecko-czeski region górniczy Rudawy/Krušnohoří uznano za zasługujący na przyjęcie w poczet światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na jego unikatowość krajobrazową i architektoniczną oraz pielęgnowane, wciąż żywe zwyczaje. Region słynie ze sztuki snycerskiej przejawiającej się głównie w pięknych dekoracjach bożonarodzeniowych. Na pewno wszyscy znamy drewniane dziadki do orzechów, anioły i świąteczne piramidy. W manufakturach i pracowniach nie tylko w okresie świątecznym można podejrzeć artystów tego rzemiosła przy pracy i dokonać zakupów ozdób. 800-letniej tradycji górnictwa na tych terenach można namacalnie doświadczać do dziś dzięki 400 wybitnym materialnym świadectwom historii w miejscowościach Annaberg-Buchholz, Freiberg i Marienberg, na zamku Augustusburg, w zabytkach techniki, kopalniach i muzeach.

Podobnie jak w innych rejonach tak i w Saksonii tereny dawnych kopalni odkrywkowych przekształca się w idylliczne tereny rekreacyjne. Tak powstało Pojezierze Łużyckie położone zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską. Jest to największy w Europie stworzony przez człowieka obszar sztucznych jezior, dodatkowo opleciony siecią świetnie oznakowanych tras rowerowych. Oprócz możliwości korzystania z szerokiego wachlarza wodnych aktywności można wybrać się też na relaksujące wycieczki rowerowe z rozległym widokiem na jeziora i pobliskie domy wakacyjne. Atrakcyjny rejon rekreacyjno-wypoczynkowy Leipziger Neuseenland, (Nowa Kraina Jezior), który powstał przez zalanie 20 dawnych odkrywek, oferuje znakomite warunki do kąpieli, wypraw rowerowych i spacerów po magicznych piaszczystych plażach.

Rakotzbrücke w Parku Rododendronów w KromlauAnita DemianowiczRakotzbrücke w Parku Rododendronów w Kromlau

Saksonia zachwyca na wiele różnych sposobów i zawsze warto ją odwiedzić, nie tylko latem. Tym bardziej, że z Polski jest do niej tak blisko.

.mat. pr..

Więcej informacji:

Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH
Bautzner Str. 45-47, 01099 Dresden, Deutschland
info@sachsen-tour.de
www.saksonia.pl
www.facebook.com/SaksoniaNaWeekend

Polityka 41.2023 (3434) z dnia 03.10.2023; Promocja; s. 17
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wakacje młodych Polaków: na pokaz, byle się klikało. Wszyscy wrócą tak samo zmęczeni

Co robi młodzież w wakacje? Dawniej odpoczywała, a dziś szuka atrakcji albo... pracy. Mało kto zrobi sobie wolne od social mediów. A wszyscy wrócą jednakowo zmęczeni. Bo dziś już nawet nicnierobienie nie jest takie samo jak kiedyś.

Zbigniew Borek
26.06.2024
Reklama