Świat

Potężne trzęsienie ziemi w Maroku. Setki ofiar, silne wstrząsy w Marrakeszu

Casablanca Casablanca Abdelhak Balhaki / Reuters / Forum
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 st. w skali Richtera miało epicentrum w górach Atlasu Wysokiego. Według ministerstwa spraw wewnętrznych zginęły co najmniej 1037 osób.

Król Maroka Mohammed VI rozkazał siłom zbrojnym zmobilizować siły powietrzne i lądowe, wyspecjalizowane zespoły poszukiwawczo-ratownicze oraz polowy szpital chirurgiczny – podała AP. Według informacji agencji to rozwiązanie świadczy o ogromnej skali katastrofy. Mimo ofert z całego świata, rząd Maroka formalnie nie zwrócił się jednak do innych państw o pomoc, a bez tego nie można jej uruchomić.

Jak podało Krajowe Centrum Badań Naukowych i Technicznych (CNRST) z siedzibą w Rabacie, trzęsienie ziemi uderzyło o godz. 23:11 lokalnego czasu i miało siłę 7,2 st. w skali Richtera. 19 minut później nastąpiły wstrząsy wtórne o magnitudzie 4,9 st. US Geological Survey określiło siłę trzęsienia na 6,8 st. i dodało, że doszło do niego na stosunkowo małej głębokości 18,5 km.

Zniszczenia w Marrakeszu

Epicentrum znajdowało się w rejonie Ighil w górach Atlasu Wysokiego. Ziemia zatrzęsła się w kilku miastach, m.in. w stołecznym Marrakeszu. Na Starym Mieście, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zawaliły się niektóre budynki, w tym minaret, uszkodzone są średniowieczne mury miasta i fasady wielu domów. Na udostępnianych w mediach społecznościowych nagraniach i zdjęciach widać chmury pyłu i stosy gruzu, ale też zszokowanych mieszkańców uciekających z budynków na ulice.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Maroka poinformowało w sobotę wcześnie rano, że w prowincjach w pobliżu centrum trzęsienia zginęło co najmniej 1037 osób, a 1200 rannych trafiło do szpitali. Najwięcej ofiar jest na trudno dostępnych obszarach górskich w Ighilu położonym blisko 70 km na południowy zachód od Marrakeszu.

„Ziemia trzęsła się przez około 20 sekund. Drzwi same się otwierały i zamykały, gdy zbiegałem po schodach z drugiego piętra” – relacjonował Hamid Afkir, nauczyciel mieszkający w pobliżu Taroudant, cytowany przez „The Guardian”. Wstrząsy były odczuwalne w położonym 350 km od epicentrum Rabacie, ale też w Casablance i Essaouiri, gdzie wielu ludzi spędziło noc pod gołym niebem.

Czytaj też: Czy kataklizm da się przewidzieć

Samochód przywalony gruzami. MarrakeszAl Oula TV/•Samochód przywalony gruzami. Marrakesz

Trzęsienia ziemi w Maroku

Trzęsienia ziemi w Maroku zdarzają się dość często ze względu na położenie kraju pomiędzy płytami afrykańską i euroazjatycką. Jak podały Portugalski Instytut Morza i Atmosfery oraz Algierska Agencja Obrony Cywilnej, która nadzoruje reagowanie w sytuacjach kryzysowych, trzęsienie było odczuwalne także w tych dwóch krajach.

Według marokańskich mediów było to najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakiego ten kraj doświadczył. W 2004 r. co najmniej 628 osób zginęło, a 926 zostało rannych w wyniku trzęsienia w al-Hoceima w północno-wschodnim Maroku. W 1980 r. w trzęsieniu ziemi w El Asnam o sile 7,3 st. w skali Richtera w sąsiedniej Algierii zginęło 2,5 tys. osób, a co najmniej 300 tys. straciło dach nad głową.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama