Świat

Ostatni humanista? Alain Touraine nie żyje

Alain Touraine Alain Touraine Forum
W piątek w Paryżu zmarł wybitny francuski socjolog Alain Touraine. Miał 97 lat i niezwykły naukowy życiorys.

Alaine Touraine po wczesnym doktoracie z literatury i habilitacji z historii (pracował razem ze swym przyjacielem, znanym też w Polsce historykiem Jacques’em Le Goffem) porzucił zajęcia naukowe, udał się na północ Francji i na dwa lata zatrudnił w kopalni węgla. Kierował się chęcią praktycznego poznania świata pracy, naśladując po części słynnego francuskiego antropologa Claude’a Lévy-Straussa, który wsławił się studiami praktycznymi w Ameryce Południowej (autor głośnej książki „Smutek tropików”). Socjologia pracy była jego główną dziedziną w pierwszym okresie prac naukowych.

Czytaj też: Stan świata na dziś. Rozmowa z prof. Touraine’em

Wybitny Alain Touraine, autor pracy o „Solidarności”

Potem, w licznych podróżach po Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej, zajął się badaniem ruchów społecznych, co sam nazwał sociologie de l’action, „socjologią działania”. W paryskiej Szkole Studiów Społecznych (EHESS) stworzył ośrodek badań nad ruchami społecznymi, a później centrum analiz i interwencji socjologicznych. Inspiracją tego drugiego miała być polska „Solidarność”; napisał m.in. pierwszą dużą jej analizę – książkę zatytułowaną „Solidarność. Analiza ruchu społecznego 1980–1981”. Wydane były poza tym w Polsce niektóre jego prace o charakterystycznych tytułach: „Po kryzysie” czy „Myśleć inaczej”.

Powiadamiając o jego śmierci, francuski tygodnik „Le Point” napisał w tytule: „Zmarł ostatni humanista”. Nad całym jego naukowym życiem dominowało przekonanie, że niesprawiedliwości społeczne mogą powodować katastrofalne skutki dla postawy człowieka. W pierwszych komentarzach podkreślano, że nie był rewolucjonistą, nie walczył z żadnym systemem, lecz starał się dociec, w jaki sposób buduje się świadomość społeczna czy też sumienie społeczne indywidualnych jednostek. Zebrał ponad 20 doktoratów honorowych, był członkiem wielu zagranicznych towarzystw naukowych.

Ubolewał nad załamaniem demokracji

W jednym z ostatnich wywiadów prasowych ostrzegał, że francuski system edukacji utrwala nierówności społeczne i trzeba z tym skończyć. Gorąco apelował o równość kobiet i mężczyzn w społeczeństwie, zwłaszcza że – jak podkreślał – kobiety osiągają lepsze wyniki w edukacji.

Ubolewał nad załamywaniem się demokracji w wielu krajach i zwracał uwagę, że winniśmy przechodzić „ze świata ekonomii do świata etyki”. Tym widocznie należy tłumaczyć ów tytuł „ostatniego humanisty”, którym obdarzył go „Le Point”.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną