Świat

Płeć na życzenie

Płeć na życzenie i urlopy menstruacyjne. W Hiszpanii

Irene Monteres Irene Monteres Getty Images
Parlament przyjął też ustawę o płatnych urlopach menstruacyjnych – to również inicjatywa ministry Monteres i tu akurat Hiszpania jest pionierką.

Po trzech latach prac i gorących kontrowersji w Hiszpanii ostatecznie weszło w życie ley trans, nowe prawo dotyczące osób transpłciowych. Przewiduje ono, że każdy powyżej 16. roku życia może na zasadzie prostej deklaracji zmienić swoje dane i płeć w rejestrach stanu cywilnego. Dotychczas taką możliwość miały tylko osoby pełnoletnie, potrzebne było zaświadczenie o dysforii płciowej i przynajmniej dwa lata kuracji hormonalnej. Osoby w wieku 14–16 będą mogły dokonać takiej korekty danych za zgodą rodziców, a dla 11–12-latków potrzebna będzie decyzja sądu. Zmiany płci w dokumentach będzie można dokonać trzykrotnie, kolejna będzie wymagała zgody sądu. Zabronione zostaną, pod karą do 15 lat więzienia, wszelkie formy leczenia na siłę z transpłciowości, podobnie jak w przypadku osób homoseksualnych, za to szereg kolejnych czynności medycznych będzie pokrywało ubezpieczenie.

Za tą ustawą, podobnie jak za niedawną głośną ustawą nazwaną potocznie solo si es si („tylko tak znaczy tak”) o przemocy seksualnej, stoi ministra do spraw równości Irene Monteres, jedna z założycielek silnie lewicowego Podemos, charyzmatyczna aktywistka. Im dalej na prawo sceny politycznej, tym entuzjazm mniejszy. Podemos poparł koalicjant, Partia Socjalistyczna, ale z rezerwą, konserwatywna Partia Pracy wstrzymała się od głosu, a ultraprawicowy Vox był przeciwny. Ale niespodziewanie słowa krytyki wyszły także ze środowisk feministycznych: że te ułatwienia w żonglowaniu zapisami w rejestrach osłabiają ideę równości płci. Krytycy powoływali się na przykład Szwecji, jednej z pionierek w tej dziedzinie, która ostatnio wykonała krok w tył. Korekty dotyczyły osób najmłodszych; w latach 2008–18 liczba 13–17-latków, które podjęły decyzję o zmianie płci, głównie dziewczynek, wzrosła piętnastokrotnie!

Polityka 9.2023 (3403) z dnia 21.02.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Płeć na życzenie"
Reklama