Trzęsienie o sile 5,6 st. Richtera nawiedziło miasto Cianjur w zachodniej Jawie, ok. 75 km na południowy wschód od stolicy Indonezji – Dżakarty. Obszar jest gęsto zaludniony i podatny na osunięcia ziemi, a domy słabo zbudowane, dlatego wiele z nich obróciło się w gruz.
Gubernator regionu Ridwan Kamil poinformował po południu, że w wyniku trzęsienia zginęły co najmniej 162 osoby, a setki zostało rannych. Liczby te zapewne jeszcze wzrosną, ponieważ trwają poszukiwania i akcje ratownicze. Wcześniej, zgodnie z najnowszymi dostępnymi danymi, indonezyjska Narodowa Agencja Łagodzenia Klęsk Żywiołowych (BNPB) poinformowała, że zginęły co najmniej 62 osoby. Wielu rannych trafiło do szpitala, część leczono na parkingu, bo placówki były pozbawione prądu przez kilka godzin.
BREAKING: Earthquake rattled Indonesia’s main Island Java. About 40 people killed and over 300 injured
— Insider Paper (@TheInsiderPaper) November 21, 2022
pic.twitter.com/eg3VOPce3t
Czytaj też: Raport specjalny – trzęsienia ziemi
Indonezja. Trzęsienia ziemi są powszechne
W ciągu dwóch godzin po trzęsieniu odnotowano 25 wstrząsów wtórnych. Ratownicy próbują uratować ludzi uwięzionych pod zawalonymi budynkami. Ponad 13 tys. osób zostało przesiedlonych, ponad 2,2 tys. domów uszkodzonych. W wioskach wciąż jest sporo ludzi, którzy nie zostali ewakuowani.
Wstrząsy były odczuwalne m.in. w Dżakarcie, gdzie ewakuowano ludzi z wieżowców. Pracownicy biurowi wybiegli z budynków w dzielnicy obywatelskiej i biznesowej. „Pracowałem, gdy podłoga pode mną się trzęsła. Wyraźnie wyczuwałem drżenie” – powiedział agencji AFP prawnik Mayadita Waluyo. Z kolei pracownik biurowy Ahmad Ridwan przekazał agencji Reuters: „Jesteśmy przyzwyczajeni do trzęsień ziemi, ale teraz spanikowaliśmy”.
Trzęsienia ziemi są powszechne w Indonezji, znajdującej się na obszarze „pierścienia ognia” aktywności tektonicznej na Pacyfiku. W Sulawesi w 2018 r. zginęło z tego powodu ponad 2 tys. osób.
Czytaj też: Trzęsienie ziemi w Afganistanie. Kilkaset ofiar, wielu rannych