Świat

Zamach na córkę ideologa wojny w Ukrainie. Kim była Daria Dugin?

Daria Płatonowa Dugina nie była przypadkową ofiarą. Daria Płatonowa Dugina nie była przypadkową ofiarą. Associated Press / East News
Daria Płatonowa Dugin nie była przypadkową ofiarą nie tylko przez pokrewieństwo z naczelnym ideologiem Kremla. Od wczesnej młodości angażowała się w działalność organizacji swego ojca.

20 sierpnia o godz. 21:30 niedaleko wsi Bolszoje Wiazjomy, 20 km od Moskwy, rozległ się wybuch tak głośny, że z okien okolicznych domów wyleciały szyby. Ładunek wysadził w powietrze samochód terenowy Toyota Land Cruiser, który po eksplozji uderzył jeszcze w płot i stanął w płomieniach. Za kierownicą siedziała 30-letnia Daria Płatonowa Dugin. Zginęła na miejscu.

Córka ideologa wojny w Ukrainie

Nie była to przypadkowa ofiara. Zabita, jak twierdzą rosyjskie media, w zamachu terrorystycznym była córką Aleksandra Dugina, nazywanego najniebezpieczniejszym filozofem na świecie. Dugin to jedno z najgłośniejszych nazwisk w kremlowskich kręgach, skrajnie prawicowy ekstremista i jeden z głównych głosów tzw. partii wojny. Od ponad 30 lat związany z resortami siłowymi i służbami specjalnymi, budował w swoich książkach wizję Rosji jako ostatniego bastionu walki przeciwko Zachodowi, USA, NATO i liberalizmowi.

Jego imperialne koncepcje ekspansji służyły od lat kremlowskim kręgom do uzasadniania kolejnych militarystycznych kroków. Osetia Południowa, Abchazja, Naddniestrze, Krym, Donieck, Ługańsk – nawoływał do przyłączenia wszystkich tych terenów do Rosji. Korzenie tej ideologii to rosyjski eurazjanizm, liczne nawiązania do nazistowskich myślicieli, takich jak filozof Martin Heidegger, prawnik Carl Schmitt czy geopolityk Karl Haushofer, a także okultyzmu, ezoteryki, ariozofii i integralnego tradycjonalizmu. W jego wizji Rosja miała stać się globalnym graczem na bazie ultrakonserwatywnych wartości obyczajowych i religijnych, a Europa pod jej kuratelą miała zostać zjednoczona od Dublina po Władywostok.

Reklama