Thriller polityczny
Thriller polityczny w Nikaragui. Jak prezydent został dyktatorem
Ta opowieść w poetyce filmowej mogłaby się zaczynać tak: krótki flash, wrzesień 2021 r. Prokuratura na polecenie prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi ogłasza decyzję o aresztowaniu Sergio Ramireza. Zarzuty: „spisek w celu osłabienia integralności narodowej”, dodatkowo – pranie pieniędzy. Narrator z offu: Ramirez to sławny pisarz, laureat nagród literackich. Także były rewolucjonista i dawny towarzysz Ortegi z czasów zwycięskiej rewolucji sandinistów (1979 r.), a w latach 80. wiceprezydent rewolucyjnego rządu u boku tegoż Ortegi. Cięcie.
Flash drugi. Sergio Ramirez, przebywający za granicą, składa oświadczenie: „W 1977 r. – mówi – byłem oskarżany o podobne przestępstwa: terroryzm, zbrodniczą zmowę w celach przestępczych i zagrożenie dla pokoju i ładu społecznego. Walczyłem kiedyś z dyktaturą Anastasia Somozy i walczę z obecną Daniela Ortegi. Dyktatorom brakuje wyobraźni i powtarzają swoje kłamstwa. Jestem pisarzem zaangażowanym w obronę demokracji i wolności… Jedyną moją bronią są słowa i nie dam się uciszyć”.
Narrator z offu, zdjęcia współczesne: Mniej szczęścia od Ramireza, który obecnie przebywa w Kostaryce, miało troje innych towarzyszy walki Ortegi. Latem tego roku Dora Maria Tellez, Victor Hugo Tinoco i Hugo Torres trafili do aresztu z zarzutami m.in. planowania akcji terrorystycznych i otrzymywania pieniędzy na polityczną działalność z zagranicy.
Przeszłe odniesienia
W dzisiejszym konflikcie w Nikaragui jest sporo odniesień do zimnej wojny, a nawet wcześniejszych czasów. To jeden z najbiedniejszych krajów regionu. Także jedno z najbardziej nierównych społeczeństw. Nie bez powodu mówiło się jeszcze niedawno, że należy do kilkunastu rodzin wielkich właścicieli ziemskich – Nikaragua rolnictwem stoi.