Świat

Ustawa represyjna. Bruksela czeka na Komisję Wenecką

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova Yves Herman / Forum
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki rozmawiał dziś o projekcie tzw. ustawy represyjnej uderzającej w polskich sędziów. Na razie Bruksela powstrzymuje się od jasnych zapowiedzi kolejnych działań w tej sprawie.

Tomasz Grodzki spotkał się w Brukseli z Verą Jourovą, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej (odpowiedzialną m.in. za praworządność) i z komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. „Zostaliśmy podjęci jako dobrzy przyjaciele w instytucji, w której jesteśmy z innymi krajami na równych prawach, ale i na równych obowiązkach” – powiedział Grodzki.

Opowiadał dziennikarzom, że eksperci obu stron wymieniali poglądy, czy projekt ustawy dyscyplinującej „nadaje się do poprawiania”, czy do zupełnego odrzucenia. Co jeśli bez poprawek pójdzie do prezydenta Dudy, ten ją popisze i zacznie obowiązywać? „To nie było tematem naszych rozmów” – mówił marszałek. Nasi rozmówcy w Komisji Europejskiej dodawali, że jej zadaniem „nie jest opracowywanie konkretnych poprawek do projektów legislacyjnych” w państwach członkowskich.

Czytaj też: Muszkieterowie Ziobry

Komisja Wenecka w Warszawie

Jeszcze w grudniu Jourova zaapelowała do władz Polski o wstrzymanie się z pracami nad projektem kontrowersyjnej ustawy i zaproszenie do Warszawy Komisji Weneckiej (agendy Rady Europy zajmującej się prawem konstytucyjnym i praworządnością), by ta go oceniła i wystosowała rekomendacje ewentualnych poprawek.

W czwartek i piątek delegacja KW będzie w Polsce. Jej sprawozdawcy powinni w trybie doraźnym – nawet bez czekania na marcowe ogólne posiedzenie – sporządzić ocenę projektu ustawy represyjnej, by mogła posłużyć podczas dalszych prac legislacyjnych w polskim parlamencie. Przypomnijmy jednak, że w podobnym przypadku w 2016 r. PiS ignorował zalecenia Komisji m.in. w sprawie przepisów dotyczących zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Czytaj też: Ustawa represyjna PiS to wstęp do miękkiego autorytaryzmu

Bruksela nie eskaluje napięcia

Bruksela będzie wyczekiwać, jak w obecnej sytuacji polskie władze zareagują na raport Komisji Weneckiej. Jeśli uzna ustawę represyjną za uderzenie w niezawisłość sędziów, to KE ma prawo wszcząć przeciwnaruszeniowe postępowanie, które może prowadzić do skargi przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

Ale na razie Komisja Europejska nie eskaluje napięcia w relacjach z Warszawą i nie roztrząsa głośno takiej opcji. Nie było również dziś wspólnej konferencji prasowej Grodzkiego z Jourovą. Wiadomo natomiast, że wiceszefowa KE chce jeszcze w styczniu przyjechać do Warszawy. Trwają niełatwe rozmowy o organizacji tej wizyty na odpowiednio wysokim szczeblu.

Czytaj też: Światowe media o ustawie represyjnej PiS

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Świat

Ukraina przegrywa wojnę na trzech frontach, czwarty nadchodzi. Jak długo tak się jeszcze da

Sytuacja Ukrainy przed trzecią zimą wojny rysuje się znacznie gorzej niż przed pierwszą i drugą. Na porażki w obronie przed napierającą Rosją nakłada się brak zdecydowania Zachodu.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
04.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną