Świat

Niebanalny quiz wiedzy o Ameryce

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump Cathal McNaughton / Forum
Świat staje się coraz bardziej skomplikowany. Sprawdźcie, co wiecie o dzisiejszej polityce Ameryki i jej przywódcy. Z sugerowanych podpowiedzi należy wybrać wersję A albo B.

1. Donald Trump na początku kadencji zwrócił się ku gronu wojskowych, którzy zajęli wiele kluczowych stanowisk w jego ekipie. Sekretarzem (ministrem) obrony został James Mattis, który nieustannie podkreślał, że Rosja stanowi poważne zagrożenie dla USA. Rezygnacja Mattisa poważnie zaniepokoiła komentatorów i Kongres. Mattis znany jest z oświadczenia, że:

A. „siła naszego (amerykańskiego) narodu jest nierozerwalnie związana z siłą naszego wyjątkowego i pełnego systemu sojuszów i partnerstwa”.
B. „należy całkowicie popierać prezydenta w realizacji hasła »Najpierw Ameryka« i stopniowo wycofywać żołnierzy amerykańskich z odległych rejonów Azji, Afryki i Europy”.

2. Dymisja Mattisa jest kolejną z serii. Wcześniej zrezygnował sekretarz stanu Rex Tillerson. Dwa lata temu, w grudniu 2016 r., Donald Trump zaskoczył wyborem Tillersona na to stanowisko. Tak zachwalał wówczas kandydaturę: „Kariera Tillersona jest ucieleśnieniem amerykańskiego marzenia. Dzięki ciężkiej pracy, poświęceniu i inteligentnym kontraktom Tillerson awansował do rangi szefa ExxonMobil, jednego z największych i najbardziej cenionych koncernów na świecie”. Teraz, w grudniu 2018 r., Trump:

A. powtórnie wyraził uznanie dla służby Tillersona dla kraju, lecz przypomniał, że różnice w koncepcjach polityki zagranicznej nie pozwoliły na dalsze trzymanie go na tak eksponowanym stanowisku.
B. powiedział, że Tillerson nie miał odpowiedniego – dla stanowiska – poziomu umysłowego, był głupi jak but i leniwy jak diabeł.

3. Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach grupa robocza ONZ opublikowała raport uczonych ostrzegający, że świat ma tylko 12 lat, by uniknąć katastrofalnego ocieplenia – obniżając emisję dwutlenku węgla o połowę. W odpowiedzi na to zagrożenie prezydent Trump:

A. zapowiedział, że Stany Zjednoczone podejmą wszelkie wysiłki, by przewodzić światu w unowocześnieniu tak źródeł, jak nośników energii.
B. Departament stanu oświadczył, że USA nie popierają ustaleń tego raportu, a prezydent Trump wcześniej już powiedział, że nie wierzy w raporty przygotowywane przez naukowców.

4. Sumując wszystkie wypowiedzi Donalda Trumpa dotyczące polityki zagranicznej, częściej krytykował on:

A. Rosję pod rządami Putina?
B. sojuszników Stanów Zjednoczonych?

5. W grudniu tego roku na prestiżowej uczelni znana osobistość wystąpiła z wykładem o przywództwie w polityce. Powiedziała w nim, że Donald Trump jest leniwy, nie lubi czytać i nie respektuje granic prawnych swego urzędu. Autorem tej opinii był:

A. Dmitrij Siergiejewicz Pieskow, dyplomata i rzecznik Kremla
B. Rex Tillerson, były sekretarz stanu w ekipie Trumpa.

Podsumowanie:

Jeśli wybraliście w większości odpowiedzi B – należy częściej oglądać programy informacyjne telewizji rządowej w Polsce lub telewizji Fox w Ameryce, by nie kompromitować się w towarzystwie.

Jeśli wybraliście choć kilka odpowiedzi A, też musicie się zastanowić: ku czemu świat zmierza?

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama