Świat

Demokraci mają nową gwiazdę. Jest nią 28-letnia Alexandria Ocasio-Cortez

Alexandria Ocasio-Cortez Alexandria Ocasio-Cortez Alexandria Ocasio-Cortez / Facebook
Charyzmatyczna i bezkompromisowa Ocasio-Cortez domaga się m.in. dostępu do służby zdrowia dla wszystkich Amerykanów, bezpłatnej edukacji oraz zmian w dostępie do broni.

„Wy macie pieniądze, my mamy ludzi” – powiedziała Alexandria Ocasio-Cortez tuż zwycięstwie w prawyborach w nowojorskich strukturach Partii Demokratycznej, pokonując Joe Crowleya, politycznego weterana i faworyta. Crowley w 14. okręgu, zamieszkanym głównie przez imigrantów i ich potomków, wygrywał aż dziesięć razy.

Ocasio-Cortez tchnęła w demokratów nową energię

Nikt się jego przegranej nie spodziewał, a już na pewno nie on sam. I choć na kampanię wyłożył aż trzy mln dol., to i tak się zbytnio nie wysilał, bo uważał, że zwycięstwo ma w kieszeni. Niemal o połowę młodsza Ocasio-Cortez (28 lat) miała do dyspozycji tylko 300 tys. dol. Ale chodziła od drzwi do drzwi i wsparli ją inni aktywiści, energicznie i z równie wielkim zapałem przekonujący, że tylko Ocasio-Cortez jest w stanie rozsadzić układ i tchnąć w demokratów nową energię.

Czytaj także: Stormy Daniels i kolejne kłamstwo Trumpa

Ocasio-Cortez, która w Partii Demokratycznej reprezentuje skrzydło bardziej progresywne, twierdzi, że jej zwycięstwo jest początkiem ruchu, który już się narodził, ale jeszcze nie przebił. Młodzi postępowcy, których wizje chciał realizować zabiegający o nominację demokratów w 2016 r. Bernie Sanders, teraz stanowią jeszcze liczniejszą grupę. Wygrana Donalda Trumpa i rezultaty jego rządów dostarczają kolejnych argumentów za tym, by nie traktować ich postulatów jak kosmicznych opowieści.

Alexandria Ocasio-Cortez – socjalizująca demokratka

Ocasio-Cortez samą siebie nazywa socjalizującą demokratką, ale nikt prócz prawicowych publicystów nie przyczepia jej łatki komunistki. Zdarzają się prognozy przewidujące, że Ocasio-Cortez i jej podobni są zbyt lewicowi dla demokratycznych wyborców, ale pojawiają się i głosy, że tylko wprowadzany przez nich ferment i całkowite podważenie panującego w Partii Demokratycznej status quo zapewni partii odnowę, a w przyszłości pomoże odzyskać władzę.

Urodzona w 1989 r. Ocasio-Cortez mieszkała na Bronksie z ojcem, drobnym przedsiębiorcą, i pochodzącą z Portoryko matką, na początku zajmującą się domem, a po śmierci ojca dorabiającą sprzątaniem. Ze względu na słaby poziom okolicznych szkół Ocasio-Cortez uczyła się w oddalonym Yorktown, a na studia wyjechała do Bostonu. Po latach wróciła do Bronksu i udzielała się społecznie. Była m.in. edukatorką, a w 2016 r. działała w sztabie Berniego Sandersa, którego postulaty z czasem przejęła niemal jeden do jednego.

Służba zdrowia i edukacja dla wszystkich

Domaga się m.in. dostępu do służby zdrowia dla wszystkich Amerykanów, bezpłatnej edukacji, zwiększonych wysiłków na rzecz walki z bezrobociem, zwiększenia środków na budownictwo mieszkaniowe, zmian w dostępie do broni i w niekorzystnej według niej polityce migracyjnej Donalda Trumpa. A nawet likwidacji rządowej agencji ICE (Immigration Customs Enforcement) z powodu nadużyć, których dopuszcza się w stosunku do imigrantów.

Charyzmatyczna i bezkompromisowa Ocasio-Cortez już zadeklarowała, że starając się o mandat w Izbie Reprezentantów, nie weźmie ani dolara od korporacyjnych organizacji lobbingowych PAC. Jeśli ten oddolny ruch przetrwa, wschodząca gwiazda demokratów będzie się pięła, a w listopadzie rzeczywiście uda jej się wywalczyć mandat, to będzie najmłodszą kobietą w tej Izbie.

Czytaj także: Putin i Trump na neutralnym fińskim gruncie

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama