Świat

Hostie bez glutenu są eucharystycznie nieważne

Kilka lat temu Kościół zaproponował hostie niskoglutenowe. Kilka lat temu Kościół zaproponował hostie niskoglutenowe. materiały prasowe
W ten sposób odniósł się do niesłabnących skarg osób cierpiących na celiakię, które twierdzą, że chciałyby przyjmować komunię, a ze względu na zawarty w opłatku gluten nie mogą.

Watykan kolejny raz potwierdził, że hostie całkowicie pozbawione glutenu są eucharystycznie nieważne. Podobnie jak nieważne byłyby udzielone przy pomocy takiej hostii sakramenty.

W ten sposób odniósł się do niesłabnących skarg osób cierpiących na celiakię, które twierdzą, że chciałyby przyjmować komunię, a ze względu na zawarty w opłatku gluten nie mogą. Przekroczona norma oznacza dla nich stan zapalny, biegunkę i zmarnowany wysiłek całotygodniowej diety.

Bezglutenowcy przez lata przyjmowali komunię pod postacią wina. Często jednak był z tym kłopot, ponieważ albo wierni nie chcieli robić problemów, albo księża lekceważyli sprawę, twierdząc, że maleńki opłatek jeszcze nikomu nie zaszkodził. Poza tym dochodził jeszcze problem wykluczenia bezglutenowych dzieci, które przystępowały do Pierwszej Komunii Świętej, albo tych, którzy po prostu nie chcieli pić alkoholu.

Kilka lat temu Kościół zaproponował więc dodatkowo hostie niskoglutenowe, takie które można oznaczyć symbolem graficznym przekreślonego kłosa, ale wciąż stoi jednak na stanowisku, że hostii nie można robić z mąki innej niż pszenna.

Polityka 29.2017 (3119) z dnia 18.07.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną