Świat

Trump mięknie i wycofuje się z budowy muru z Meksykiem

Donald Trump Donald Trump Disney | ABC Television Group / Flickr CC by 2.0
Koszt budowy prawdziwego muru przekroczyłby 20 mld dol. Kongres nigdy się nie zgodzi na taki wydatek.

Donald Trump ukradkiem wycofuje się ze swych obietnic z kampanii wyborczej albo odkłada ich spełnienie na święte nigdy, gdyż zdaje sobie sprawę, że są nierealne.

W poniedziałek odstąpił od żądania, by w budżecie znalazła się zaliczka na budowę osławionego „wielkiego, pięknego muru” na granicy z Meksykiem, który miał zapobiegać nielegalnej imigracji z południa. Zapowiedź muru wywoływała największy ryk entuzjazmu na jego wiecach przedwyborczych, ale w Kongresie odmówili jego sfinansowania nie tylko wszyscy Demokraci, lecz także wielu Republikanów.

Trump się cofnął i oświadczył, że może poczekać

Budżet trzeba uchwalić do końca tygodnia i gdyby do tego nie doszło, a pieniądze na mur są główną kością niezgody, zabraknie funduszy na wypłaty dla administracji rządowej. Wobec takiej perspektywy – w setnym dniu jego prezydentury, kiedy wszyscy będą ją recenzować – Trump się cofnął i oświadczył, że może poczekać.

Jego rzecznicy przekonują, że to tylko odłożenie tematu na później, ale politycy GOP tłumaczą, że „mur” jest jedynie metaforą znacznego wzmocnienia granic poprzez zwiększenie liczby patroli i ich technicznego wyposażenia. Koszt budowy prawdziwego muru przekroczyłby 20 mld dol. i Kongres nigdy nie zgodzi się na taki wydatek, tym bardziej że część Republikanów nie chce ograniczenia nawet nielegalnej imigracji – dla biznesu źródła taniej siły roboczej. W śmieszne zapowiedzi Trumpa, że za mur zapłaci Meksyk, nie wierzy nawet on sam. Według zauszników prezydenta wyborcy nie opuszczą go z powodu ustępstwa w sprawie muru, gdyż tego, co mówi, „nie biorą dosłownie”.

Jego tweety obniżają powagę urzędu

Być może. Według sondaży od inauguracji Trumpa liczba niezadowolonych z jego rządów wzrosła, gdyż nie udaje mu się realizacja takich zapowiedzi wyborczych jak odwołanie niepopularnej reformy ubezpieczeń zdrowotnych (Obamacare), a jego tweety obniżają powagę urzędu. Trudno sobie wyobrazić, jak prezydent może spełnić swoje kluczowe obietnice, np. powrót miejsc pracy przeniesionych za granicę czy rewizja układów o wolnym handlu, bez naruszenia interesów wielkich korporacji, a tych z kolei bronią Republikanie.

Trump wykonał już woltę o 180 stopni w kilku kwestiach polityki krajowej (poparcie dla szefowej Fed Janet Yellen) i zagranicznej (rehabilitacja „przestarzałego” NATO).

W Białym Domu rosną wpływy doradców z republikańskiego establishmentu, kosztem radykałów-orędowników populistycznego nacjonalizmu. System skutecznie broni się na razie przed budzącym popłoch prezydentem, a on z kolei wykazuje pragmatyczną zdolność adaptacji wobec oporu materii.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną