Orbán uderza w Uniwersytet Środkowoeuropejski. Tylko dlatego, że ufundował go George Soros
Nowe przepisy będą dotyczyć wszystkich funkcjonujących na Węgrzech zagranicznych uczelni. Jednak w praktyce wiadomo, że skierowane są głównie przeciwko działającemu od 1991 r. w Budapeszcie Uniwersytetowi Środkowoeuropejskiemu (CEU), ufundowanemu przez George’a Sorosa, węgiersko-amerykańskiego finansistę i filantropa, którego premier Victor Orbán uważa za największego wroga Węgier.
Co zakłada nowa reforma Orbána?
Kiedy ustawa wejdzie w życie, w kraju będą funkcjonowały tylko uczelnie z zatwierdzoną międzypaństwową umową, popierającą jej działalność, co pozwoli rządowi wpływać na program nauczania. Do uruchomienia działalności na Węgrzech potrzebna będzie też placówka edukacyjna w kraju pochodzenia (CEU takiej nie ma).
Uczelnie nie będą mogły zatrudniać bez specjalnego zezwolenia profesorów spoza Unii. Nie będą też mogły wydawać „pozaunijnych” dyplomów (co wyraźnie jest wymierzone w CEU, która wydaje dyplomy węgierskie i amerykańskie, co dla większości studentów jest wielkim atutem, bo pozwala np. podjąć studia doktoranckie w USA).
Tyle że CEU to znakomita uczelnia, cieszy się ogromną renomą na Węgrzech i poza nimi. Prowadzi zaawansowane programy magisterskie i doktoranckie. Kształci się na niej, wykłada i prowadzi badania ponad 1500 osób z ponad 120 krajów świata. Rocznie uczy się na niej też około 400 Węgrów. Przy czym większość studentów studiuje za darmo dzięki stypendiom i grantom, które płyną do Budapesztu choćby z Europejskiej Rady ds.