Świat

Nobel jako zastrzyk

Nobel jako zastrzyk. Nagroda dla prezydenta Santosa może uratować proces pokojowy w Kolumbii

Presidencia de la República de Colombia / Facebook
Pokojowa Nagroda Nobla dla Juana Manuela Santosa to spora sensacja. Ale przede wszystkim zastrzyk z adrenaliny, który może uratować proces pokojowy w tym kraju.

Zaledwie tydzień temu Santos podpisał układ pokojowy z lewicową partyzantką FARC–EP (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia–Ejercito Popular). Wojna domowa, jaką państwo i partyzanci toczyli ze sobą, trwała w Kolumbii 52 lata. Gdy pierwszy komendant FARC, nieżyjący już Manuel Marulanda, wyruszał z garstką kiepsko uzbrojonych bojowników w góry, Santos miał zaledwie 13 lat.

Gdy w poprzednim rządzie, prezydenta Alvara Uribe, Santos był ministrem obrony, obaj nie chcieli z FARC negocjować. Chcieli utopić partyzantów we krwi. Nie zdołali.

Gdy więc Santos wygrał wybory i sam został prezydentem, zmienił strategię o 180 stopni. Przejął de facto program innego polityka, którego w wyborach pokonał – znanego filozofa, byłego burmistrza Bogoty i kandydata Partii Zielonych, Antanasa Mockusa. To Mockus głosił konieczność zakończenia wojny i dogadania się z FARC. Ale plan ten zrealizował jego rywal, Santos, i dostał za niego Nobla. Tak się czasem w polityce plecie.

Negocjacje z FARC trwały w Hawanie przez cztery lata. Gdy jednak 26 września pokój został podpisany, kilka dni później większość Kolumbijczyków odrzuciła go w referendum (w minioną niedzielę). Zadecydowała minimalna większość, mniej niż pół procent, ale porażka półprocentowa bywa w polityce porażką totalną.

Dla rządu Santosa, dla partyzantów FARC, dla połowy obywateli, którzy układ pokojowy poparli i dla – zaryzykuję twierdzenie – większości obserwatorów na świecie to był szok. Jak można głosować po półwieczu wojny domowej przeciwko pokojowi, nawet niedoskonałemu? Kampanią przeciwko pokojowi – czy jak sam mówi: „takiemu pokojowi” – kierował były szef Santosa i były prezydent kraju Alvaro Uribe (człowiek wielkich plantatorów i hodowców, politycznie związany z prawicowymi paramilitares, a przed laty także z narkobiznesem).

Reklama