Świat

Francja pogrąża się w żałobie. A populiści prześcigają się w deklaracjach

David Gray / Forum
Marine Le Pen w reakcji na Niceę oświadczyła, że trzeba zacząć wojnę z islamistycznym terroryzmem. Rzucić hasło nic nie kosztuje, pytanie tylko, jak je skutecznie realizować.

Spodziewano się ataku podczas mistrzostw Euro, przyszedł po mistrzostwach. Spodziewano się skoordynowanej powtórki z Paryża lub z Brukseli, zaatakował najprawdopodobniej samotnik. Jakim cudem wjechał niezatrzymany na spacerowe molo w Nicei, być może wyjaśnią śledczy. Piłkarzy i kibiców podczas Euro pilnowały zastępy policji. Czy w Nicei podczas świętowania Dnia Bastylii nie obowiązywały już procedury bezpieczeństwa?

Cokolwiek ustalą śledczy i eksperci w najbliższych dniach, Francja i Europa odebrały wskutek tragedii nicejskiej kolejne ostrzeżenie. Wojna z terroryzmem nie zakończy się w przewidywalnej przyszłości. Ofiar nie da się uniknąć, oby było ich jak najmniej. Nasze społeczeństwa, tak samo jak nasze służby specjalne, muszą być gotowe na długie i kosztowne zmagania z terroryzmem zorganizowanym i indywidualnym. Politycy nie powinni ulegać pokusie, by pod pretekstem wojny z terrorystami drastycznie ograniczać prawa i swobody obywatelskie.

Przygotowania muszą objąć także media i system edukacji masowej. Pretendentka francuskich antyimigranckich nacjonalistów do prezydentury, Marine Le Pen, w reakcji na Niceę oświadczyła, że trzeba zacząć wojnę z islamistycznym terroryzmem. Ale ta wojna już od dawna trwa. Pani Le Pen w poszukiwaniu poparcia politycznego wyważa otwarte drzwi. Rzucić hasło nic nie kosztuje, pytanie – jak je skutecznie realizować.

To kluczowe zadanie nie będzie w Europie łatwiejsze po Brexicie. Służby brytyjskie, miejmy nadzieję, będą kontynuowały współpracę na tym polu z służbami państw Unii Europejskiej. Model brytyjski wciąż ma bardzo dobrą opinię wśród ekspertów, choć nie udało się i Brytyjczykom uniknąć zamachów w Londynie w 2005 r. Nie wiemy jednak, ilu zamachom brytyjskie służby zapobiegły.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną