Świat

Krytyczny raport ws. inwazji na Irak w 2003 r. 8 najważniejszych ustaleń

Center for American Progress / Flickr CC by 2.0
Dochodzenie, na czele którego stał John Chilcot, trwało od listopada 2009 r. W efekcie powstał 12-tomowy raport, który podsumowuje 7-letnie śledztwo.

Najważniejsze wnioski z raportu:

1. Brytyjskie władze podjęły decyzję o inwazji przed wyczerpaniem wszystkich pokojowych opcji, a operacja militarna nie była wówczas jedynym wyjściem.

2. W marcu 2003 r., gdy rozpoczęła się inwazja na Irak, nie było nieuchronnego zagrożenia ze strony Saddama Husajna. Zaś twierdzenia o tym, że Irak posiada groźną broń masowej destrukcji, przedstawiano bez potwierdzenia ich pewności.

3. Pomimo wyraźnych ostrzeżeń konsekwencje inwazji zostały niedoszacowane. Zarówno plany, jak i przygotowania dla Iraku po obaleniu Saddama Hussejna były „całkowicie niewystarczające”, a rządowi nie udało się osiągnąć założonych celów.

4. Tony Blair i szef brytyjskiego MSZ Jack Straw oskarżali Francję o impas, uważając, że Wielka Brytania działa w imieniu społeczności międzynarodowej i w ochronie autorytetu Rady Bezpieczeństwa, w istocie – zdaniem Chilcota – podważali ten autorytet.

5. Śledztwo nie badało, czy podjęte działania militarne były legalne, ustalono jednak, że okoliczności, w jakich zdecydowano, że istnieją podstawy prawne działań militarnych, były „dalekie od satysfakcjonujących”.

6. Informacje wywiadowcze o domniemanej broni masowej zagłady w Iraku były wadliwe.

7. Relacja Bush-Blair. Początkowo, po atakach 11 września, brytyjski premier radził prezydentowi USA, by ten powstrzymał się od pochopnych decyzji. Początkowo Blair był niechętny koalicji militarnej, z czasem jednak brytyjskie stanowisko zaczęło się zmieniać. Latem 2002 r. zapewniał Busha, że „będzie z nim, bez względu na wszystko”.

8. Wojna przyniosła ogromne straty dla Irakijczyków. Do lipca 2009 r. zginęło co najmniej 150 tys. Irakijczyków, a ponad milion musiało opuścić swoje domy.

Pełen raport dostępny po tym linkiem.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną