Świat

Wpadł „mózg” listopadowych zamachów w Paryżu. Kim jest Abdeslam?

Salah Abdeslam został postrzelony i aresztowany w brukselskiej dzielnicy Molenbeek, uważanej za wylęgarnię europejskich terrorystów.

„Mamy go” – napisał w piątek wieczorem na Twitterze kilka minut po aresztowaniu Abdelslama Theo Francken, belgijski minister ds. migracji i azylu. Tego tweeta nie ma już na jego koncie – choć wszyscy się na niego powołują. Jest za to podziękowanie dla belgijskiej policji za operację.

Policja uważa, że 26-letni Salah Abdeslam odegrał kluczową rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu listopadowych zamachów w Paryżu, w których zginęło 130 osób.

W akcji zatrzymania Abdeslama brał udział helikopter, świadkowie wspominali także o kilku eksplozjach w okolicy, w której został aresztowany. W sumie zatrzymano trzech podejrzanych.

Abdeslam według relacji mediów miał próbować ucieczki z mieszkania, ale został postrzelony pod kolanem i pojmany. Teraz czeka go – najprawdopodobniej szybka – ekstradycja do Francji, a śledztwo jest rozwojowe. Prezydent Hollande stwierdził, że siatka terrorystyczna była duża i „obejmowała Belgię, Francję i inne europejskie kraje”: – Wiemy, że tropy zawsze prowadzą nas do Syrii, gdzie ekstremiści Da’esh [tzw. Państwo Islamskie] planowali te ataki.

Aresztowanie AbdeslamaForumAresztowanie Abdeslama

Ostatnie dni były kluczowe dla całej operacji. Najpierw belgijscy śledczy potwierdzili, że znalezione we wtorek w brukselskim mieszkaniu w okolicach Forest odciski palców należą do Abdelslama. Nie było jednak jasne, jak stare są to odciski i ile czasu terrorysta mógł spędzić w tym mieszkaniu.

Przypomnijmy – we wtorek francuscy i belgijscy policjanci zostali ostrzelani przez drzwi wspomnianego mieszkania z broni automatycznej. Od kul policyjnego snajpera zginał strzelający z okna 35-letni Algierczyk Mohamed Belkaïd. Obok jego ciała znaleziono kałasznikowa, książkę na temat salafizmu i flagę tzw. Państwa Islamskiego.

Zdaniem belgijskich śledczych zastrzelony mężczyzna stał prawdopodobnie za logistyką paryskich zamachów. Był poszukiwany przez policję. Mężczyzna ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem Samir Bouzid. To on w dniu zamachu miał dostać esemesa o treści: „Wyjeżdżamy, jesteśmy w drodze”.

Saleh Abdeslam był poszukiwany od listopada 2015 r.Saleh Abdeslam był poszukiwany od listopada 2015 r.

Kim jest Abdeslam? Ma francuski paszport, marokańskie pochodzenie. Dorastał w Brukseli, gdzie – jak podaje „Guardian” – do dziś mieszkają jego rodzice. Co ciekawe, tuż przy posterunku policji.

Był znany belgijskiej policji, ponieważ z bratem Brahimem napadli na bar w Molenbeek. Policja uważa, że odegrał kluczową rolę w przygotowaniu zamachów 13 listopada. To on miał pomóc dotrzeć na miejsce trzem zamachowcom, którzy wysadzili się pod Stade de France. Jego brat wysadził się w powietrze w barze na przy Boulevard Voltaire.

Abdeslam miał wynająć dwa samochody, którymi poruszali się zamachowcy, a także rezerwować hotele dla grupy – miał to robić pod prawdziwym nazwiskiem. Prawdopodobnie sam też miał się wysadzić w powietrze – policja znalazła porzuconą kamizelkę z bombą.

Abdeslam kilka godzin po atakach zadzwonił do belgijskich przyjaciół z dzieciństwa z prośbą o przewiezienie go do Belgii. Podczas podróży z Paryża samochód, którym jechali, został zatrzymany na granicy, ale Abdeslama nie zatrzymano. Przez pierwsze trzy tygodnie zamachowiec ukrywał się prawdopodobnie w dzielnicy Schaerbeek.

Nie jest jasne, co działo się z nim później. To, że policja przez ponad 4 miesiące go nie schwytała, może jednak świadczyć o tym, że siatka terrorystyczna w Brukseli jest niezwykle mocna.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną