Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Heroina z okopów

Tetiana Czornowoł: symbol ukraińskiego zrywu

Tetiana Czornowoł na pogrzebie męża, który zginął podczas walk na wschodzie Ukrainy. Tetiana Czornowoł na pogrzebie męża, który zginął podczas walk na wschodzie Ukrainy. Inna Sokolovska / Corbis
W niedzielnych wyborach na Ukrainie startuje też Tetiana Czornowoł, uosobienie wszystkich zwycięstw i porażek euromajdanu.
Czornowoł – zdjęcie sprzed zamachu.Leonst/Wikipedia Czornowoł – zdjęcie sprzed zamachu.

Osobliwa z niej kandydatka na deputowaną: kiedy idę na spotkanie z wyborcami, czuję się obrzydliwie – przyznaje otwarcie. Tłumaczy, że wybory podczas wojny są jak bankiet w czasach zarazy. Lepiej czuje się w okopach, wśród ochotników batalionu „Azow”, w którym walczyła razem z mężem, a teraz – już jako wdowa – odzyskuje utracony spokój. Tylko tam mogę zasnąć i szczerze się śmieję – mówi o życiu na froncie.

Emocjonalna, ekscentryczna, nieobliczalna. Na spotkaniach z elektoratem uśmiecha się obiecująco, opowiadając o nowej Ukrainie, by za chwilę ganić z krzykiem politycznych oponentów, a w końcu wybuchnąć płaczem na wspomnienie o tragicznie zmarłym mężu. 35-letnia Tetiana Czornowoł, dziennikarka śledcza, aktywistka społeczna, a w niedalekiej przeszłości pełnomocniczka ukraińskiego rządu ds. walki z korupcją, startuje w wyborach do Rady Najwyższej.

Idzie po władzę, zdobytą już raz na Majdanie. Chce zrobić porządek w ukraińskim parlamencie, zdominowanym dotychczas – jak twierdzi – przez aferzystów, złodziei i przeżartych korupcją zdrajców Ukrainy. Ale najpierw trzeba wygrać wojnę z Putinem – przekonuje. I kiedy tylko może ze spotkań wyborczych wraca na front.

Polityka 43.2014 (2981) z dnia 21.10.2014; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Heroina z okopów"
Reklama