Świat

Królowa rud

Królowa rud. Gina Rinehart: najbogatsza kobieta świata

Lang Hancock, ojciec Giny Rinehart, twierdził, że jest twardsza od niego. Chyba miał rację. Fot. z lipca 1983 r. Lang Hancock, ojciec Giny Rinehart, twierdził, że jest twardsza od niego. Chyba miał rację. Fot. z lipca 1983 r. Rex Features / Newspix.pl
Ze skromnej dziewczyny w górniczym regionie Pilbara Gina Rinehart wyrosła na królową australijskich kopalń, dziedziczkę imperium i najbogatszą kobietę na świecie.

Zapytana kiedyś o kwintesencję piękna, Gina Rinehart nie wymieniła pereł, które zawsze ma na szyi, ani brunatnożółtego krajobrazu jej ukochanego regionu Pilbara w Australii Zachodniej, tylko kopalnię rudy żelaza. Dla niej piękna jest właśnie dziura w ziemi i surowiec, który przyniósł bogactwo jej rodzinie. To dzięki rudom żelaza, które jej ojciec Lang Hancock odkrył w latach 50. w Australii Zachodniej, Rinehart jest dziś królową australijskich kopalń. Dysponuje piątymi co do wielkości złożami rudy żelaza, ostatni kontrakt z Pesco, południowokoreańskim gigantem stalowym, przyniósł jej 10 mld dol., a całe jej imperium, według „Business Review Weekly”, warte jest dziś prawie 29 mld dol.

Gina Rinehart jest właścicielką jednej z trzech głównych sieci telewizyjnych w Australii i znaczącym udziałowcem w Fairfax Media, grupie medialnej wydającej trzy najbardziej szacowne dzienniki. Ale chociaż jej majątek pozwala na spełnienie niemal wszystkich zachcianek, Australijka nie zbiera dzieł sztuki, nie ma koni wyścigowych ani prywatnych samolotów. Słynie z surowego stylu życia – rzadko bierze udział w publicznych imprezach, unika dziennikarzy i pracuje siedem dni w tygodniu, kilkanaście godzin na dobę. I chociaż kiedyś duże wrażenie zrobiła na niej Margaret Thatcher, którą jako 24-latka poznała w Londynie, dziś oczy iskrzą jej najbardziej, kiedy opowiada o rudach żelaza i przemyśle wydobywczym.

Gina jest twarda

Kiedy w 1992 r. dziedziczyła po ojcu kopalnie, firma nie była w najlepszej kondycji. Rinehart nie dość, że postawiła ją na nogi, to jeszcze wielokrotnie pomnożyła rodzinny majątek. Dzięki dobrej koniunkturze na surowce i wciąż rosnącemu eksportowi do Chin zarabia ostatnio prawie 600 dol. na sekundę. Na liście najbogatszych kobiet wyprzedziła niedawno wieloletnią faworytkę, dziedziczkę Wal-Marta Christę Walton.

Polityka 46.2012 (2883) z dnia 14.11.2012; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Królowa rud"
Reklama