Świat

Czy Żyd musi wierzyć w Boga?

Izrael jest państwem żydowskim, w którym – jak nieustannie przypominają ortodoksi – obowiązują kanony żydowskiej tradycji. Izrael jest państwem żydowskim, w którym – jak nieustannie przypominają ortodoksi – obowiązują kanony żydowskiej tradycji. mtarlock / Flickr CC by 2.0
Izraelski pisarz Joram Kaniuk łamie monopol rabinów na duszę człowieka.
Joram Kaniuk chce być „bezwyznaniowy”, ale w Izraelu to niemożliwe.Graziano Arici/BEW Joram Kaniuk chce być „bezwyznaniowy”, ale w Izraelu to niemożliwe.

Za każdym razem, gdy wielokrotnie nagradzany izraelski pisarz Joram Kaniuk stawał przed okienkiem w ministerstwie spraw wewnętrznych, aby zmienić wpis w rubryce dowodu osobistego z „wyznanie mojżeszowe” na „bezwyznaniowy”, urzędniczka odpowiadała: Przecież pan wie, że to niemożliwe.

Nie tylko pani z okienka, ale każde dziecko w Izraelu wie, że teka ministra spraw wewnętrznych od lat spoczywa w rękach koalicyjnych, religijnych partii, a wszelkie próby zamachu na monopol skrajnej ortodoksji kończyły się fiaskiem. Izrael jest państwem żydowskim, w którym – jak nieustannie przypominają ortodoksi – obowiązują kanony żydowskiej tradycji. Każdy obywatel narodowości żydowskiej postrzegany jest automatycznie jako wyznawca judaizmu. Joram Kaniuk określa ten system braku rozdziału narodowości od religii mianem żydowskiego Iranu. Urodzony w Tel Awiwie przed 81 laty z żydowskich rodziców, nie ma zamiaru kończyć życia jako zakładnik anachronicznych praw, oddających regulacje cywilne w ręce rabinów. Twierdzi, że wiara w Boga bądź jej brak jest prywatną sprawą każdego człowieka i żaden urząd nie może mu tego przywileju odebrać. Lekceważony przez adminiatrację państwową, zwrócił się o pomoc do sądu.

Głosu wybitnego obywatela wysłuchał Gideon Ginat, sędzia Sądu Okręgowego w Tel Awiwie. Interpretując po myśli Kaniuka ustawę o prawach człowieka, polecił wpisać w odpowiednią rubrykę dowodu: „bezwyznaniowy”. Jeśli Sąd Najwyższy nie uchyli tej decyzji, będzie to pierwszy wyłom w monopolu rabinów. Tysiące Izraelczyków, domagających się prawa do samostanowienia, odetchną z ulgą. Każdy będzie mógł pójść śladem autora 25 książek i pisać swój życiorys zgodnie z własnym światopoglądem.

Opuszczając salę sądową Kaniuk powiedział dziennikarzom: „Postrzegam w tym wyroku decyzję o historycznym znaczeniu.

Polityka 45.2011 (2832) z dnia 01.11.2011; Świat; s. 55
Reklama