Społeczeństwo

Trzy pierwsze życzenia

Trzy pierwsze życzenia Polek i Polaków. O czym marzą, w co wątpią najmocniej, czego chcą młodzi

Najmłodsi nie zamierzają się poświęcać ani zaharowywać. Życie traktują jako doświadczanie. Najmłodsi nie zamierzają się poświęcać ani zaharowywać. Życie traktują jako doświadczanie. LMC
Polacy u progu 2025 r. marzą najczęściej o podróżach. Chcieliby też rozwijać pasje i mieć mieszkanie na własność (w to wątpią najmocniej). Najrzadziej myślą o zakładaniu rodziny.
W Amsterdamie czy Rotterdamie, od paru lat bardzo popularnych wśród Polaków miastach uniwersyteckich, zamknięto niektóre kierunki wykładane po angielsku, żeby powstrzymać napływ studentów, bo rozsadził rynek nieruchomości.Maugli/Shutterstock W Amsterdamie czy Rotterdamie, od paru lat bardzo popularnych wśród Polaków miastach uniwersyteckich, zamknięto niektóre kierunki wykładane po angielsku, żeby powstrzymać napływ studentów, bo rozsadził rynek nieruchomości.

Posiadanie dziecka jest na końcu listy marzeń pokoleń wchodzących w życie, współczesnych 20- i wczesnych 30-latków. To niemal odwrotność spisów redagowanych przez poprzednie pokolenia. Bo przez dekady, zwłaszcza wśród młodych kobiet, na szczycie był ślub. Czasem zamieniał się miejscami z szeroko pojętą karierą, ale nigdy nie oddalał od podium; założenie rodziny było najważniejszym marzeniem co trzeciej młodej Polki. W czołówce były jeszcze studia; najważniejsze w przypadku co czwartej młodej Polki, dziś już niewskazywane.

Według badań prowadzonych m.in. na zlecenie Fundacji XTB oraz badań „Silversi pełni marzeń, czyli pragnienia pokolenia 50+” dzisiaj listę marzeń otwierają podróże. W pokoleniu najmłodszym, ale też każdym innym. Dla dwóch trzecich młodych Polaków, 70 proc. seniorów, połowy obywateli w średnim wieku – to najważniejsze marzenie. Nawet w najstarszym pokoleniu, wśród seniorów, osoby po osiemdziesiątce nierzadko myślą o jeszcze jednej podróży. Najstarsi przestali marzyć o piastowaniu wnuków; rodzina pozostaje ważna, ale w praktyce badania potwierdzają, że powszechnie zwolnili się z obowiązków babć na pełen etat.

Jedź, zanim odejdziesz

O podróżach marzą biedni i myślą bogaci. Zdrowi i ci mniej (bo polscy seniorzy, wedle deklaracji, oceniają swój stan zdrowia najgorzej w Europie). We wszystkich współczesnych badaniach przeżycia, doświadczenia wyraźnie dystansują dobra materialne.

Dziś dóbr materialnych – wyjąwszy mieszkania, o czym dalej – niemal nie widać w badaniach dotyczących jakichkolwiek grup wiekowych. Nawet w przypadku najbogatszych Polaków – i nie dlatego, że już mają wszystko. Raczej zmieniły się priorytety. Polacy z tej grupy, jeśli czegoś zapragną i zechcą drogo zapłacić, to np.

Polityka 1.2025 (3496) z dnia 29.12.2024; Społeczeństwo; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzy pierwsze życzenia"
Reklama