Społeczeństwo

Nie żyje Zbigniew Lew-Starowicz, legenda polskiej seksuologii 

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz Prof. Zbigniew Lew-Starowicz Leszek Zych / Polityka
Znany polski seksuolog, psychiatra i psychoterapeuta miał 80 lat.

„Z ogromnym smutkiem informujemy, iż odszedł od nas prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz. Wybitny polski seksuolog, psychiatra i psychoterapeuta, specjalista seksuologii klinicznej oraz propagator edukacji seksualnej. Wieloletni Konsultant Krajowy z zakresu seksuologii” – poinformowało w mediach społecznościowych Centrum Terapii Lew-Starowicz. „Pozostanie w naszej pamięci i sercach”, napisała placówka.

Zbigniew Lew-Starowicz (1943–2024)

Zbigniew Lew-Starowicz to uznany seksuolog, psychiatra i psychoterapeuta, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych. Wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Jest autorem i współautorem kilkuset publikacji z dziedziny seksuologii i psychiatrii oraz kilku tysięcy artykułów popularnonaukowych.

Publikował od lat 80., pokolenia Polaków pamiętają jego „Seks partnerski”, „Seks dla każdego” czy „Vademecum sztuki miłosnej”, jedne z pierwszych szeroko dostępnych publikacji poświęconych tej tematyce. Udzielał się w mediach.

W swojej autobiografii „Pan od seksu” (2013) wyznał, że w swojej praktyce przed 1989 stosował wobec osób homoseksualnych tzw. terapię konwersyjną, m.in. obejmującą stosowanie elektrowstrząsów. Za stosowanie szkodliwych i nieskutecznych metod przeprosił swoich pacjentów w 2015 r. przy okazji filmu dokumentalnego „Artykuł osiemnasty”.

„Był nie tylko ekspertem w swojej dziedzinie, ale również nauczycielem i mentorem dla wielu pokoleń, a Jego praca naukowa miała ogromny wpływ na rozwój seksuologii w Polsce. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercach jako osoba ogromnie zaangażowana w swoją pracę i zawsze chętna do niesienia pomocy potrzebującym” – czytamy w oświadczeniu Centrum Terapii Lew-Starowicz.

Czytaj także: Prof. Zbigniew Lew-Starowicz o trzeciej rewolucji seksualnej, erotycznym wyzwoleniu Polek i o tym, że polscy mężczyźni powinni się bardziej postarać

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną