Słabości starości
Słabości starości. Jak długo może żyć człowiek i dlaczego starzejemy się tak nierówno
JOANNA PODGÓRSKA: – Można powiedzieć, że dziś losy świata zależą od tego, czy jeden człowiek jest w stanie przyznać się do własnych słabości. Joe Biden nie chce dostrzec tego, co widzą wszyscy inni. Wypiera starość?
PROF. EWA SIKORA: – To pytanie raczej do psychologa. Patrząc na niego, widzę osobę w podeszłym wieku, która może już powinna sobie odpuścić pewne aktywności. Z drugiej strony ludzie żyją coraz dłużej, są w coraz lepszej kondycji. Osoby 70-, 80-letnie podróżują, pracują, aktywnie wypoczywają. I takich osób jest coraz więcej. Nie wiem, do której kategorii zaliczyć prezydenta Bidena. Na to przecież nakładają się kwestie polityczne. Czy on wypiera starość, czy może Demokraci nie mają kim go zastąpić.
Na co zwracać uwagę, by nam nie umknęło, że zaczęliśmy się starzeć?
Łatwiej powiedzieć, na co zwracać uwagę, by żyć dłużej w dobrej kondycji – to już wiemy wszyscy: dieta, ruch, zdrowy tryb życia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że się starzejemy, ale dzisiejsza nauka i medycyna pozwalają nam dłużej zachować formę i dobrą kondycję. Z drugiej strony nie godzimy się ze starością, przeszkadzają nam widoczne oznaki starzenia się. Tu z kolei może nam pomóc medycyna estetyczna. Może to i jest wypieranie starości, ale moda na młodość nie jest niczym nowym. Boimy się starości, bo to przedsionek śmierci. Na całym świecie jest coraz więcej centrów długowieczności. W Polsce także takie centra powstają. Obiecują, że zbadają wiek biologiczny i powiedzą, jak zmienić styl życia, jakie suplementy przyjmować, żeby się odmłodzić. Dopóki to nie jest przesadzone, może być korzystne. Dla wszystkich będzie lepiej, jeżeli będziemy starzeć się zdrowo.
Może lęk przed starością wynika też z tego, że jako gatunek nie mamy z nią długiego doświadczenia?