Społeczeństwo

Laba nie lada

Wakacje młodych Polaków: na pokaz, byle się klikało. Wszyscy wrócą tak samo zmęczeni

Dwie trzecie Polaków miało ustalone plany wakacyjne, zanim skończył się ten rok szkolny. Dwie trzecie Polaków miało ustalone plany wakacyjne, zanim skończył się ten rok szkolny. Shutterstock
Co robi młodzież w wakacje? Dawniej odpoczywała, a dziś szuka atrakcji albo... pracy. Mało kto zrobi sobie wolne od social mediów. A wszyscy wrócą jednakowo zmęczeni. Bo dziś już nawet nicnierobienie nie jest takie samo jak kiedyś.

Piątek 21 czerwca był ostatnim dniem roku szkolnego dla 5 mln uczniów. Co trzeci (1,7 mln) był w zeszłym roku uczestnikiem wyjazdu zorganizowanego. Na co najmniej tygodniowy letni wypoczynek (niekoniecznie zorganizowany) wyjechali uczniowie z ponad dwóch trzecich gospodarstw domowych – wynika z badania CBOS „Letnie wyjazdy wypoczynkowe uczniów”. Według danych MEN z 21 czerwca w tym roku w różnych formach wakacyjnego wypoczynku, finansowanego lub współfinansowanego przez budżet państwa, weźmie udział 652 tys. uczniów (kolejne 102 tys. czekają na zatwierdzenie), w tym 51 tys. za granicą. Budżet państwa wyda na ten cel 28 mln zł. Rozmowy młodych ludzi na ten temat bywają jak wojskowe anegdoty „Co żołnierz ma w butach? Chodzić!”. Taką nasz reporter usłyszał przed „godziną zero”:

– Co zrobisz z wakacjami?

– Zacznę.

Częściej i na krócej

– Samo postrzeganie wakacji jako czasu wolnego się nie zmieniło, zmieniły się formy zagospodarowania tego czasu – komentuje socjolog młodzieży Witold Wrzesień, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, kierownik Zakładu Socjologii Cywilizacji. Jak zauważa, dawniej na wakacjach się odpoczywało, a dziś szuka się atrakcji, najlepiej takich, które będą dobrze wyglądały w mediach społecznościowych.

Dziś nawet 17–18-latkowie nie stronią od wyjazdów z rodzicami, byle móc się pochwalić filmikami z egzotycznych krajów, luksusowych kurortów i niepowtarzalnych przeżyć. – Z kolegami mam większy luz, ale z rodzicami wszystko na gotowe, a jeszcze jak się uprę, to taką czy inną atrakcję mogą mi zafundować już na miejscu – tak ujmuje to 16-letni Patryk, licealista z zachodu kraju, który w zeszłym roku był z rodzicami i młodszą siostrą w ciepłym kraju i w tym też się wybiera.

Polityka 27.2024 (3470) z dnia 25.06.2024; Temat z okładki; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Laba nie lada"
Reklama