Społeczeństwo

Malowani generałowie

Malowani generałowie. Poszyli mundury, zapłacili za „stopnie wojskowe”. Na pewno zobaczymy ich 11 listopada

Uczestnicy pielgrzymki Związku Piłsudczyków RP do jasnogórskiego sanktuarium Uczestnicy pielgrzymki Związku Piłsudczyków RP do jasnogórskiego sanktuarium Waldemar Deska / PAP
Tempo awansów bywało w tym związku ekspresowe. Lokalny biznesmen, który zasponsorował sztandar, ze stopnia kapitana wyniesionego z wojska od razu dostał podpułkownika, a jego żona majora.

Przedstawia się krótko: – Edward Jurkan, major w stanie spoczynku. Po czym uzupełnia: – Zaczynałem w słynnej 11. Dywizji kawalerii pancernej w Żaganiu. 20 lat służyłem w wojsku. Biegałem po poligonach z karabinem, spałem w namiotach polowych, jadłem z żołnierzami z menażek, siedząc na skrzynkach po amunicji. I stąd moje prawo do nazywania ich hochsztaplerami – mówi wprost o członkach Związku Piłsudczyków RP – Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego. Ten drugi człon nawiązuje do towarzystwa założonego w końcu lat 80. w Różanie. Ale sam Związek został zarejestrowany w 2008 r.

Mundur jak z obrazka

Z założenia jego członkowie mieli po pierwsze wyglądać. W statucie zapisano, że „elementem wyróżniającym Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego jest noszenie w czasie uroczystości państwowych, regionalnych czy związkowych mundurów historycznych z lat 1914–1920 wraz ze stopniami funkcyjnymi zbliżonymi do występujących w wojsku polskim w tym okresie, co ma na celu propagację współczesnym pokoleniom Polaków – czynu i postaci pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy”. Na początek w propagacji poszli tak daleko, że prezes mianował się Marszałkiem. Chyba jednak uznano to za przesadę, bo obecny prezes Stanisław Śliwa ma z racji funkcji już tylko stopień generała. Niżsi rangą mają niższe stopnie: pierwszy wiceprezes to generał broni, drugi – dywizji, tak samo Naczelny Kapelan, skarbnik to generał brygady, sekretarz to pułkownik.

Za swój „związkowy” strój przyjęli galowy mundur marszałka z obrazu Józefa Kossaka – jednorzędowa kurtka z szaroniebieskiej gabardyny z kołnierzem wykładanym z naszytymi granatowymi, aksamitnymi patkami z karmazynową wypustką i wyhaftowanym wężykiem legionowym.

Polityka 46.2023 (3439) z dnia 07.11.2023; Społeczeństwo; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Malowani generałowie"
Reklama