Społeczeństwo

Protest górników przed siedzibą Komisji Europejskiej. W ruch poszły race i petardy

Kopalnia Kopalnia Maga Ćwieluch
Związkowcy z Sierpnia 80 protestują przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie przeciwko proponowanej dyrektywie metanowej. Na ulicy dymią race, słychać wybuchy petard.

„Dyrektywa unijna jest nie tylko wymierzona w górnictwo, ale przede wszystkim jest antypolska” – podkreślają w mediach społecznościowych demonstranci. Chodzi o dyrektywę metanową, która ma wprowadzić od 2027 r. normę 5 ton metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla, innego niż koksowy (w roku 2031 byłyby to 3 tony gazu na 1 tys. ton węgla). Polskie kopalnie emitują średnio od 8 do 14 ton metanu na tysiąc ton, zatem po wprowadzeniu zmian mogłyby się liczyć z karami. Projekt jest na razie na etapie dyskusji.

„To jest chore, co robi UE, bo uderza w polskie górnictwo. Teraz to jest uderzenie ewidentnie w Polskę, ponieważ jeszcze tylko w Polsce zostały nam kopalnie węgla kamiennego” – mówi przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Solidarność 80.

Protest przed siedzibą Komisji Europejskiej

Przy ul. Jasnej słychać odgłosy trąbek, syren i wulgaryzmów rzucanych w stronę KE. „Złodzieje” – skandują protestujący. Używają rac dymnych i petard hukowych. „Unia do wora, wór do jeziora” – można przeczytać na transparentach. Są też takie: „Eksperci od wydawania nieswoich pieniędzy” – z podobiznami przedstawicieli polskiego obozu władzy.

Jest też trumna z napisem „Polskie górnictwo”, a na niej zdjęcia aktywistki Grety Thunberg i wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa.

7 lutego Dominik Kolorz, lider śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, oraz Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, skierowali listy z wnioskiem o spotkanie do szefów komisji Parlamentu Europejskiego. „80 proc. wydobywanego w Polsce węgla kamiennego (zarówno energetycznego, jak i koksowego) pochodzi z pokładów metanowych. Dla Polskiej Grupy Górniczej przyjęcie projektu rozporządzenia w obecnej formie będzie oznaczało konieczność niemal natychmiastowego zamknięcia 2/3 kopalń. W podobnej lub nawet gorszej sytuacji jest Jastrzębska Spółka Węglowa” – napisali.

Czytaj też: Tragedia w Bogdance. Przypadek czy codzienność? Śmierć pod ziemią jest inna

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wakacje młodych Polaków: na pokaz, byle się klikało. Wszyscy wrócą tak samo zmęczeni

Co robi młodzież w wakacje? Dawniej odpoczywała, a dziś szuka atrakcji albo... pracy. Mało kto zrobi sobie wolne od social mediów. A wszyscy wrócą jednakowo zmęczeni. Bo dziś już nawet nicnierobienie nie jest takie samo jak kiedyś.

Zbigniew Borek
26.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną