Społeczeństwo

Trzecie życie Polki

Wdowy polskie. Jest ich siedem razy więcej niż wdowców, wycofują się z życia

Robią to, co robiły zawsze. Dom, obiad, telewizja, kolacja. Market osiedlowy, 10 plasterków wędliny, owoce na sztuki, wafelki na deka. Robią to, co robiły zawsze. Dom, obiad, telewizja, kolacja. Market osiedlowy, 10 plasterków wędliny, owoce na sztuki, wafelki na deka. Daniel Dmitriew / Forum
Polskie wdowy. Jest ich ponad 3,5 mln. To wielka grupa społeczna – częściej niż na biedę skazana na samotność. Polityków losy wdów specjalnie nie obchodzą, ale ich głosy już tak.
Polskie wdowy. Jest ich ponad 3,5 mln; siedem razy więcej niż wdowców.sk/Unsplash Polskie wdowy. Jest ich ponad 3,5 mln; siedem razy więcej niż wdowców.

W blisko 10-milionowej społeczności seniorów, zwłaszcza tych sędziwych, dominują kobiety, a wśród nich – wdowy, singielki na – średnio – ostatnie 10 lat życia, choć te z 20-, nawet 30-letnim wdowim stażem też się zdarzają. Po 30, 40 latach, półwieczu razem ciągnionego wózka, po latach niedomagań własnych, ale najpierw odchodzącego partnera. Szczęśliwcy umierają nagle – na serce, udar, pechowcy – po miesiącach, latach szpitalnych tułaczek, po parkinsonie, alzheimerze, raku. Po covidzie. Tu biologia też okazała się mniej łaskawa dla mężczyzn: w 2021 r. w wyniku Covid-19 zmarło prawie 50 tys. mężczyzn i 42 tys. kobiet. Bo natura jest dla osób męskiej płci wredna – daje im żyć o 7–8 lat krócej niż kobietom. W 2020 r. owdowiało w Polsce 140 tys. kobiet i 50 tys. mężczyzn.

Ogółem na 100 Polaków przypada 107 Polek, a po sześćdziesiątce – aż 139. Średnia galopuje z wiekiem. Wśród 80-latków kobiet robi się dwa razy więcej. Po 85. roku życia na 100 żyjących mężczyzn przypadają 262 kobiety. Spośród mężczyzn po 60-ce 78 proc. pozostaje w związkach małżeńskich, wśród kobiet – już tylko 42 proc. I to się raczej nie poprawi: w parze, która zawarła związek w 2021 r., żona przeżyje męża o 8 lat, jak wynika z prognozowania tzw. dalszego trwania życia.

Dane statystyczne kuszą do uogólnień: oto zestawimy średni wiek, średni dochód, średni światopogląd i parę innych średnich i wyjdzie nam wynik: Polska Wdowa, gotowy grunt pod stereotypy. Ale nie ma jednego modelu wdowieństwa, można co najwyżej mówić o wdowim mainstreamie. Jeśli jednak do plątaniny danych dodać obserwację wielkomiejskiego sklepu czy ulicy w powszednie południe, niedzielnej mszy na wsi, poniedziałkowej kolejki w przychodni, wtorkowej kawiarni, środowego teatru (w niektóre dni pewne kina i teatry są dla seniorów zniżkowe) itd.

Polityka 10.2023 (3404) z dnia 28.02.2023; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzecie życie Polki"
Reklama