Gwoździe życia
Piekło w zakonnych sierocińcach. „Lepiej żyć na ulicy, po kanałach się ukrywać”
Podczas sześciodniowej pielgrzymki pokutnej papież Franciszek złożył przeprosiny rdzennym mieszkańcom Kanady. Szkoły dla dzieci powstały, by wyrugować ich wspomnienia. Według stacji CBC większość była zarządzana przez Kościół katolicki. W 2015 r. kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania nazwała działanie szkół „kulturowym ludobójstwem”. Pisała o niszczeniu kultury, torturach i niewyobrażalnej przemocy.
Głośny stał się przypadek ojca Lavoie, który gwałcąc dzieci, jako lubrykantu używał wody święconej. Według Komisji tysiące dzieci zmarło w wyniku prześladowań. Teraz na oczach świata odkrywane są kolejne masowe groby. Latem 2021 r. odkryto 182 groby przy Szkole im. Świętego Eugeniusza.
W Edmonton papieża powitał premier Justin Trudeau i gubernatorka generalna Mary Simon. Franciszek opisywał lata maltretowania dzieci wyrwanych ze swoich korzeni. Mówił o „katastrofalnym błędzie”, „mentalności kolonizacyjnej”, prosił o wybaczenie za zło wyrządzone przez chrześcijan. Po zakończeniu przemówienia w Maskwacis jeden z ocalonych, wódz Wilton Littlechild, podarował papieżowi tradycyjne nakrycie głowy.
Problem wciąż istnieje
„Można milczeć długo, można długo/Na dno pamięci upychać obrazy./Zastanawiać, kto był temu winny/I pytać: ojcze po trzykroć przedziwny” – słowa piosenki Kory Jackowskiej odnoszą się do przestępstw osób duchownych. „Ubieram to w artystyczny przekaz, żeby każdy mógł zobaczyć, że problem istnieje. Także ci, którzy twierdzą, że pedofilii w Kościele nie ma. A ja właśnie dlatego, że sama byłam ofiarą księdza, mam prawo mówić, że się mylą” – podkreślała wokalistka na łamach „Wprost”.
Kora Jackowska doznała również przemocy ze strony sióstr zakonnych w ośrodku w Jordanowie.