Społeczeństwo

Każdemu wolno kochać

Miłość pełnosprawna

Sylwia Stankiewicz i Tomasz, rodzice dwóch synów: Oliwiera i Kacpra. Sylwia Stankiewicz i Tomasz, rodzice dwóch synów: Oliwiera i Kacpra. Mateusz Wojnar Flash Works/Fundacja Avalon
Anna mówi, że po amputacji nogi stała się odważna. Sylwia chora na artrogrypozę urodziła drugiego synka. A Artur, sparaliżowany od szyi w dół, jest ojcem Hani. To bohaterowie kampanii, która ma pokazać, że seks i rodzicielstwo są nie tylko dla zdrowych i sprawnych.
Anna Klecha i aktor Miłosz Przybyłek partnerujący jej w spocie reklamującym kampanię.Mateusz Wojnar Flash Works/Fundacja Avalon Anna Klecha i aktor Miłosz Przybyłek partnerujący jej w spocie reklamującym kampanię.

Są influencerami. Anna Klecha prowadzi konto na Facebooku i Instagramie, gdzie pokazuje, jak wygląda życie dziewczyny z fioletową nogą. Fioletową, bo nie tylko kocha ten kolor (szatynkom w nim do twarzy), ale też dlatego, że proteza jej nogi jest pomalowana na fioletowo. Tę protezę, jak u cyborga, szczególnie dobrze widać np. w długim rozcięciu wieczorowej sukni. Sylwia Stankiewicz 13 lat temu zaczynała karierę w modelingu i założyła agencję dla niepełnosprawnych modelek i modeli. Dzisiaj, zajęta synkami, nie ma czasu nawet na prowadzenie bloga, ale jej życie można podglądać na instagramowym koncie. Artur Wachowicz może rozmawiać, bo właśnie ułożyli z żoną córeczkę do drzemki. Hania ma prawie 2,5 roku. Starali się o nią trzy lata, ale najpierw Artur, sparaliżowany po wypadku, musiał wyjść z depresji, nauczyć się żyć na nowo. Dzisiaj na swoim kanale na YouTube pomaga innym i mówi, że szczęście samo nie przychodzi, trzeba mu pomóc.

Anna, Sylwia i Artur przyjęli propozycję, by zostać twarzami kampanii Fundacji Avalon, pokazującej, że osoby niepełnosprawne ruchowo mają rodziny, partnerów, dzieci, kochają się, a oczywistą częścią tych związków i miłości jest intymność. To pierwsza taka kampania społeczna w Polsce, ale temat, choć wciąż tabu, nie jest nowy. Rok temu powstała w Polsce – we Wrocławiu – pierwsza szkoła rodzenia dla niepełnosprawnych matek. A warsztaty na temat seksualności niepełnosprawnych prowadzi m.in. prof. Remigiusz Kijak, który jako pierwszy poświęcił jej doktorat i pracę habilitacyjną.

Nauka chodzenia od nowa

Miała 21 lat, kiedy usłyszała od profesora, że lepiej amputować nogę. To był cios jak w splot słoneczny. Przecież medycyna robi postępy. Dziesięć lat trwało, zanim Anna zrozumiała, że tutaj medycyna cudu nie zrobi, ale może go zrobić technologia wykorzystywana w medycynie.

Polityka 7.2022 (3350) z dnia 08.02.2022; Społeczeństwo; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Każdemu wolno kochać"
Reklama