Społeczeństwo

Janina Paradowska patronką skweru w Krakowie

Janina Paradowska Janina Paradowska Michał Radwański/Burda Publishing
Kraków był miejscem, do którego zawsze wracała i za którym zawsze tęskniła – mówili dziś w czasie sesji Rady Miasta inicjatorzy wniosku o nadanie skwerowi przy ul. Łobzowskiej patronatu Janiny Paradowskiej.

Janina Paradowska urodziła się 2 maja 1942 r. w Krakowie. Mieszkała przy ul. Garbarskiej, na Piasku, z którym to miejscem była związana przez długie lata. Skończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów i bezpośrednio po nich pracowała w Klubie Pod Jaszczurami.

Jej pierwszą redakcją był „Kurier Polski”. W 1980 r. związała się z NSZZ „Solidarność” i została przewodniczącą struktur związku w wydawnictwie Epoka. Następnie była kierownikiem działu politycznego w „Życiu Warszawy”. Relacjonowała także obrady Okrągłego Stołu. W 1991 r. została publicystką „Polityki”. W latach 1993–94 prowadziła w TVP program „Godzina szczerości”. Od 1993 r. związała się jako publicystka z Radiem TOK FM, z którym współpracowała do końca życia. W 2007 r. zaczęła prowadzić autorskie programy w Superstacji – „Puszkę Paradowskiej” oraz „Rozmowę dnia”. Zainicjowała coroczny „Ranking posłów” na łamach „Polityki”.

Dała się poznać jako dziennikarka o wyjątkowej rzetelności. „Bezkompromisowość, wyczucie, niespotykana trafność politycznych diagnoz oraz ponad to wszystko uczciwość zyskały jej reputację osoby, ze zdaniem której liczyli się przedstawiciele wszystkich znaczących obozów politycznych” – napisali w uzasadnieniu inicjatorzy wniosku o nadanie skwerowi przy ul. Łobzowskiej patronatu Janiny Paradowskiej.

Była laureatką licznych nagród: Nagrody im. Adolfa Bocheńskiego, Nagrody Wieczystej Fundacji im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich, Nagrody im. Andrzeja Urbańczyka. Miała Złotą Akredytację do Sejmu jako najlepsza dziennikarka prasy ogólnopolskiej. Wyróżniona także doroczną nagrodą Grand Press oraz Nagrodą Kisiela.

Zmarła 29 czerwca 2016 r. w Warszawie. Pochowano ją 2 lipca 2016 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W miejscu, do którego zawsze wracała i do którego zawsze tęskniła.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama