Społeczeństwo

Wyborcze żniwo

Dlaczego wieś głosuje na Andrzeja Dudę?

„Na wsi tradycyjnej wygrał Andrzej Duda, bo też na kogo miał głosować jej mieszkaniec?” „Na wsi tradycyjnej wygrał Andrzej Duda, bo też na kogo miał głosować jej mieszkaniec?” Max Skorwider
Rozmowa z politologiem prof. Arkadiuszem Ptakiem o tym, dlaczego wieś głosowała za Andrzejem Dudą.
„Modernizacja to proces, który postępuje, i mam nadzieję, że będzie postępował.”Max Skorwider „Modernizacja to proces, który postępuje, i mam nadzieję, że będzie postępował.”

MARTYNA BUNDA: – Wieś faktycznie zagłosowała na dotychczasowego prezydenta?
ARKADIUSZ PTAK: – Zależy, co ma pani na myśli, używając słowa wieś. Bo jeśli osoby mieszkające poza miastami, to nie. Wieś głosowała różnie, bo różni są ludzie, którzy ją zamieszkują.Oczywiście są pewne prawidłowości dotyczące stylu i jakości życia, wartości, a więc także wyborów politycznych, ale nie istnieją jedne, ogólne dla wsi. Powinniśmy raczej mówić osobno o każdym z siedmiu typów rozwoju gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Taki podział to wynik badań „Monitoring rozwoju obszarów wiejskich” prowadzonych przez Monikę Stanny, Andrzeja Rosnera oraz Łukasza Komorowskiego z IRWiR PAN, realizowanych wspólnie z Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi.

Andrzej Duda zdecydowanie wygrał we wsiach typu pierwszego określonego jako „z dominacją rolnictwa tradycyjnego”. Tam, w strukturze lokalnej gospodarki, ważną rolę odgrywa sektor rolniczy, znaczna część mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa, ale rodzinne gospodarstwa są niewielkie – i należą do typu czwartego „rozdrobnione rolnictwo”. Istnieje tam tradycja łączenia pracy poza rolnictwem z pracą w swoim gospodarstwie. Ale już w miejscach, gdzie dominują gospodarstwa wielkoobszarowe, czyli na wsi typu drugiego, wynik był dość wyrównany – Rafał Trzaskowski zdobył ponad 45 proc. głosów. A im bliżej miejskiego stylu życia, tym więcej osób głosowało na tego drugiego kandydata. We wsi typu szóstego, czyli zurbanizowanej, ze zredukowaną funkcją rolniczą, było niemal pół na pół, a na wsi typu siódmego, czyli położonej na obrzeżach metropolii, Rafał Trzaskowski dostał ponad 60 proc. głosów.

Czyli skoro Andrzej Duda wygrał, to znaczy, że większość Polaków mieszka na wsi niezurbanizowanej?

Polityka 35.2020 (3276) z dnia 25.08.2020; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyborcze żniwo"
Reklama