Jak napisać kolejny rozdział do długiej historii Browarów Warszawskich? To miejsce przechowuje wiele wspomnień – podczas wojny było schronieniem dla ponad pięciuset osób, które uciekały przed frontem, a poprzez przylegający do getta mur zakładu przekazywano żywność.
NOWE JUTRO
– Przez lata Echo Investment wyspecjalizowało się w dostarczaniu na rynek nowoczesnych biurowców, wygodnych mieszkań czy tętniących życiem centrów handlowych. Browary Warszawskie łączą wszystkie te doświadczenia. To nasz pierwszy wielofunkcyjny projekt. Wiąże się z tym ogromne wyzwanie i zobowiązanie. W kwartale ulic: Grzybowska, Krochmalna, Wronia i Chłodna odbudowujemy fragment miasta i tworzymy przestrzeń otwartą. Świetne restauracje, kawiarnie, sklepy i zielone strefy z fontannami, które są tutaj planowane, zachęcą do regularnych odwiedzin. Choć to jeszcze etap budowy, już teraz chcemy wzbudzać zainteresowanie Browarami Warszawskimi. Obietnica, którą składamy, sfinalizuje się jesienią przyszłego roku. Zapraszamy! – mówi Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie
Echo Investment we współpracy z pracownią JEMS Architekci postanowiło na nowo wkomponować ten liczący sobie blisko 4,4 ha obszar w tkankę miejską. W sumie na działce o powierzchni 100 tys. m² wybudowanych zostanie pięć nowych budynków mieszkalnych (na wynajem długoterminowy) i trzy biurowe. Prace budowlane ruszyły w 2017 r. Oddano już do użytku Biura przy Bramie. W bezpośrednim sąsiedztwie odrestaurowanej Willi Schielego, jednego z właścicieli słynnego browaru wznoszone są kolejne budynki biurowe. Znajdą się w nich m.in. stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Browary Warszawskie będą wyróżniać się zielonymi placami, dziedzińcami, ogrodami, wokół których powstaną restauracje, kawiarnie, sklepy, punkty usługowe. W harmonijny sposób połączą one nową i zabytkową część inwestycji.
W sumie na terenie Browarów Warszawskich ma powstać prawie 16 tys. mkw. przestrzeni publicznej. Na specjalne wyróżnienie zasługuje Rynek Warzelni, porównywalny wielkością z Rynkiem Starego Miasta. To największy z placów. W miejscu, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu była zlokalizowana browarniana słodownia, staną Apartamenty przy Warzelni o piękniej, miedzianej elewacji. To niemalże ikona tego nowego, miejskiego kwartału. Za prawdziwy klejnot w koronie Browarów Warszawskich uważa się Ogród Centralny o powierzchni 1500 mkw. Założony nad Piwnicami dawnej Leżakowni pomieści imprezy plenerowe i kameralne pikniki. Tym, co uczyni inwestycje wyjątkową na tle innych realizowanych obecnie w Warszawie, jest dbałość o rozwiązania tworzące zdrowy klimat miasta i wspierające jego zrównoważony rozwój.
– Nad projektem Browarów pracuje blisko 100 osób. Jeszcze 5 lat temu, przed boomem inwestycyjnym, miejsce było dość zdewastowane. Teraz powstaje tam nowe miasto i nie będzie to wygrodzona betonowa pustynia. Sieć ulic poprowadzi do placów, a z nich do parku-ogrodu. Po drodze miniemy zabytkowe budynki: Warzelnię i Laboratorium. Spod ziemi wykopaliśmy i odnowiliśmy Piwnice Leżakowni. Tworzymy przestrzeń multifunkcjonalną, która będzie żyła i w dzień, i w nocy ( jedni przychodzą tam do pracy, inni mieszkają). Takie miejsce nie może być pozbawione zieleni. Plan zagospodarowania zdefiniował tutaj trzy place. Zadbaliśmy o ich różnorodność. Brama Browarów przy Grzybowskiej, obsadzona drzewami wyciszającymi hałas ulicy, zaprasza do wejścia na Rynek i dalej, na zielony dach Piwnic – mówi Marek Moskal, JEMS Architekci.
Dzielnica Spotkań i Smaków
Nowa historia Browarów Warszawskich będzie pisana nie tylko przez budynki mieszkaniowe, nowoczesne biurowce, place i skwery miejskie, ale także przez najlepsze restauracje i przytulne kawiarnie, bary z pysznymi koktajlami oraz cukiernie, które w sercu miasta stworzą Dzielnicę Spotkań i Smaków. To nowe miejsce smakowitych spotkań na warszawskiej Woli zainaugurowała informacja o restauracji Roberta Lewandowskiego i jego wspólników, która zajmie budynek XIX-wiecznej zabytkowej Warzelni. Tutaj także, do Piwnic dawnej Leżakowni powróci piwowarska tradycja. Restauracja i browar Kumpel Atelier zajmie część zabytkowych, 170-letnich Piwnic dawnej Leżakowni browaru Haberbuscha i Schiele.
– Browary Warszawskie to wyjątkowa realizacja Echo Investment. W samym sercu stolicy, będąca zrównoważoną fuzją przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, idealna jako miejsce do mieszkania, pracy, rozrywki i relaksu, otwarta i inspirująca. Naprawdę wspaniale jest współtworzyć historię miejsca, które łączy w sobie to co nowe, z tym co było tu kiedyś. Craft&Beer Kumpel Atelier, restauracja Roberta Lewandowskiego oraz kolejne ciekawe, autorskie koncepty restauracyjne, które wkrótce ogłosimy są wspaniałą puentą naszych starań o to, by w centrum Warszawy stworzyć nową, ale czerpiącą z tradycji dzielnicę kulinarną, prawdziwą Dzielnicę Spotkań i Smaków - podkreśla Marcin Materny, członek zarządu Echo Investment.