Społeczeństwo

Studia we Francji

Biblioteka na Sorbonie Biblioteka na Sorbonie Eleazar / Flickr CC by 2.0
Czy warto studiować we Francji? Jak wygląda rekrutacja na francuskie uczelnie i czy trzeba znać francuski, żeby studiować na Sorbonie?

Wiele osób porzuca marzenia o studiach na Sorbonie w Paryżu, uznając to pragnienie za nieosiągalne. Rzeczywistość może ich jednak zaskoczyć. Studia we Francji są jak najbardziej możliwe, a przyjęcie na uniwersytet wręcz prawdopodobne. Żeby uczyć się w tym kraju, nie trzeba nawet znać języka francuskiego. Warto się zatem dowiedzieć, czy studia w tym jednym z najpiękniejszych państw Europy przypadną nam do gustu.

Czytaj także: Co daje matura międzynarodowa

Proces rekrutacyjny na francuskie uczelnie

Rekrutacja na francuskie studia dla obywateli kraju członkowskiego Unii Europejskiej jest taka sama jak dla obywateli Francji. Zaczyna się dużo wcześniej niż proces rekrutacyjny na polskie uczelnie. Wszystkie szkoły wyższe akceptują zarówno maturę międzynarodową, jak i polską. Obowiązkowe są jednak certyfikaty językowe potwierdzające biegłość w języku, w którym będziemy chcieli studiować (do wyboru jest 1200 kierunków po angielsku, cała reszta wykładana jest po francusku). Każda szkoła oddzielnie przeprowadza rekrutację, lecz znaczna większość nie organizuje swoich wewnętrznych egzaminów wstępnych, a raczej przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne.

Czytaj więcej: Kiedy aplikować na studia za granicą?

System szkolnictwa wyższego we Francji

We Francji funkcjonuje w sumie 3500 publicznych oraz prywatnych szkól wyższych. Do tego zalicza się prawie 90 uniwersytetów, 230 szkół biznesowych, 227 szkół inżynierskich, 120 uczelni artystycznych oraz 20 szkół architektonicznych.

Stopnie akademickie na uniwersytetach zdobywa się analogicznie do polskiego systemu nauczania: po pierwszych trzech latach nauki uzyskuje się tytuł licencjata (we Francji zwany licence), następnie przez dwa lata pracuje się nad poziomem magistra, aby potem móc w ciągu 3 lat napisać doktorat (fr. doctorat). Podstawową różnicą jest obowiązkowy wybór ścieżki – naukowej (master recherche) lub zawodowej (master professionel) – w czasie studiów magisterskich.

Inaczej wygląda sytuacja w szkołach inżynierskich czy biznesowych. Aby móc tam aplikować, trzeba ukończyć ogólne studia przygotowawcze, zwane studiami CPGE, i zdać odpowiedni egzamin. Dalsze kształcenie trwa 3 lata, po tym czasie zdobywa się dyplom inżyniera (diplôme d’ingénieur).

Charakter studiów we Francji

Życie przeciętnego studenta we Francji jest bardzo podobne do codzienności polskich studentów. Z jedną różnicą: studenci francuskich uczelni muszą zazwyczaj odbyć więcej obowiązkowych seminariów oraz ćwiczeń praktycznych.

Pomimo dużego wyboru anglojęzycznych kierunków trzeba się jednak przyzwyczaić do ogólnej francuskiej niechęci do języka angielskiego. Dlatego oferta rozrywkowa i kulturalna większych miast – która patrząc np. na Paryż, jest bardzo bogata – dostępna będzie raczej osobom znającym język francuski. Dla tych, którzy się nim nie posługują, pobyt Francji i studia na francuskiej uczelni to z kolei idealna okazja do nauki tego pięknego języka.

Czytaj także: Na jakie studia zagraniczne można aplikować z polską maturą?

Koszty studiów we Francji

Czesne na uczelniach publicznych we Francji są – nawet dla studentów z zagranicy – symboliczne. Przeciętna opłata za studia licencjackie wynosi 180 euro rocznie, magisterskie – 260 euro, doktoranckie – 390 euro, a inżynierskie już trochę więcej, bo 610 euro rocznie. W szkołach technicznych płaci się mniej więcej 500 euro na rok, natomiast w prywatnych znacznie więcej, a mianowicie od 3 do 10 tysięcy euro każdego roku.

Dużym plusem studiowania we Francji są także duże zniżki w restauracjach, komunikacji miejskiej, a nawet w sklepach czy instytucjach kultury, które przysługują wszystkim studiującym. Każdy student najtaniej wyżywi się i zamieszka oczywiście w akademiku, ale zniżki dostępne są niemal wszędzie.

Plusy i minusy studiowania we Francji

PlusyMinusy
  • Studia w jednym z najpiękniejszych krajów Europy.
  • Życie studenckie odbywa się wyłącznie w języku francuskim.
  • Wysoki poziom nauczania.
  • Długi proces rekrutacyjny.
  • Możliwość doskonalenia języka francuskiego (nawet gdy się studiuje po angielsku).
  • Bardzo wiele (w porównaniu z Polską) egzaminów końcowych.
  • Tanie studia oraz niskie koszty utrzymania.

Czytaj więcej: Studia za granicą

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Trump bierze Biały Dom, u Harris nastroje minorowe. Dlaczego cud się nie zdarzył?

Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA, wygrał we wszystkich stanach swingujących. Republikanie przejmą poza tym większość w Senacie. Co zadecydowało o takim wyniku wyborów?

Tomasz Zalewski z Waszyngtonu
06.11.2024
Reklama