Społeczeństwo

Studia w Holandii

Uniwersytet w Utrechcie, Holandia Uniwersytet w Utrechcie, Holandia NielsB / Wikipedia
Czy trzeba znać język niderlandzki albo angielski, żeby studiować w Holandii? Jakie uczelnie i kierunki mogą w tym kraju wybrać Polacy i jakie wymogi formalne muszą spełnić?

Holandia oferuje największy wśród krajów kontynentalnej Europy wybór kierunków studiów w języku angielskim. Nie dziwi zatem, że w tym państwie studiuje niemal 70 tysięcy osób z całego świata – w tym ponad 1400 z Polski.

Proces rekrutacyjny na holenderskie uczelnie

Rekrutacja na studia w Holandii odbywa się przez portal Studielink (www.studielink.nl), na którym już na początku roku szkolnego poprzedzającego rok rozpoczęcia studiów należy wypełnić niezbędne formularze, a następnie oczekiwać na wiadomość dot. rekrutacji. Część uczelni posiada jednak – podobnie jak w Polsce – własne kryteria naboru i terminy rekrutacji – niektóre (kierunki Numerus Fixus) kończą ją np. 15 stycznia, inne 1 maja. By nie spóźnić się z aplikacją, warto śledzić informacje dotyczące naboru już co najmniej od pierwszych dni grudnia.

Czytaj więcej: Kiedy aplikować na studia za granicą?

Na studia pierwszego stopnia uczelnie bez problemu przyjmują kandydatów z polską maturą, ale certyfikaty językowe potwierdzające umiejętności w języku angielskim są obowiązkowe. Akceptowane są egzaminy IELTS (z wynikiem co najmniej 6) lub TOEFL (na którym trzeba osiągnąć 550 punktów w teście papierowym lub 213 w komputerowym). Jest jednak także opcja dla osób nieznających angielskiego, a pragnących tak czy owak wyjechać do Holandii i studiować. Można zaliczyć rok przygotowawczy, po którym od razu rozpoczyna się wybrane studia.

Czytaj także: Na jakie studia zagraniczne można aplikować z polską maturą?

Oprócz świadectwa maturalnego niektóre z uczelni mogą wymagać od kandydatów listu motywacyjnego i referencji w języku angielskim lub – w przypadku uczelni artystycznych – teczki/portfolio prac.

Na holenderskie uczelnie nie ma egzaminów wstępnych. Warto mieć jednak świadomość, że liczba miejsc na najpopularniejszych kierunkach studiów jest w Holandii ograniczona. Gdy liczba chętnych przekroczy ustalone quotas, uczelnia przeprowadza losowanie kandydatów.

Należy także pamiętać, że studiowanie w Holandii wymaga zarejestrowania się w lokalnym urzędzie gminy oraz otrzymania zgody na pobyt.

System szkolnictwa wyższego w Holandii

Holenderskie szkoły wyższe można podzielić na trzy grupy:

  • Uniwersytety badawcze (zwane także Research Universities): w całym kraju jest ich 14, oferują edukację akademicką.
  • Uniwersytety nauk stosowanych (zwane także Universities of Applied Sciences czy hogenscholen): w sumie tych szkół działa w Holandii ponad 40, oferują praktyczne wykształcenie w konkretnych dziedzinach.
  • Instytuty dla studentów zagranicznych – działa ich w kraju sześć.

Stopnie akademickie są różne w zależności od rodzaju wybranej uczelni. Studenta uniwersytetu badawczego obowiązuje tzw. ścieżka akademicka (wetenschappeliijk onderwijs, WO), która jest identyczna do toku studiów w Polsce. W szkołach nauk stosowanych studia licencjackie są wydłużone do 4 lat, a magisterskie mogą trwać od roku do dwóch, co nazywa się ścieżką zawodową (hoger beropsonderwijs, HBO). Studia doktoranckie w Holandii trwają minimum 4 lata.

Czytaj także: Co daje matura międzynarodowa

Charakter studiów w Holandii

Na holenderskich uczelniach to student w znacznej stopniu decyduje o swojej edukacji. Sam wybiera przedmioty i tempo nauki. Od studentów wymaga się tam samodzielności i zainteresowania wybraną dziedziną nauki. Dla Polaka najbardziej zaskakująca może być skala ocen: najlepsi studenci dostają 10 (co tłumaczy się na outstanding, czyli celująco), a najsłabsi 1 (very poor, czyli niedostatecznie).

Czytaj także: Dlaczego młodzież w Holandii należy do najszczęśliwszej w Europie?

Wyższe szkoły w Holandii nie mają kampusów, dlatego całe życie studenckie toczy się w mieście, w którym jest uniwersytet. Tam oferta kulturalna z reguły jest bardzo bogata.

Koszty studiów w Holandii

Studia w Holandii są płatne. Koszty czesnego ciągle się zmieniają i istotnie różnią się między poszczególnymi uniwersytetami, choć z reguły nie są to kwoty wygórowane. Przykładowo w 2013 r. roczny koszt studiów licencjackich na Uniwersytecie w Amsterdamie wynosił 1770 euro. Wiadomo jednak, że studentom rozpoczynającym studia licencjackie od 2018 r. za pierwszy rok studiów przysługują zniżki.

W Holandii nie funkcjonują akademiki. Każdy student musi sobie samodzielnie załatwić mieszkanie. Wiele uczelni oferuje w tej kwestii wsparcie finansowe lub zachęca do podjęcia półetatowej pracy (obywatele UE nie potrzebują oddzielnego pozwolenia na pracę w Holandii). Dodatkowo legitymacja studencka uprawnia każdego do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej albo w tygodniu, albo w weekend.

Plusy i minusy studiów w Holandii

PlusyMinusy
  • Stosunkowo niskie koszty czesnego.
  • Wysokie koszty zamieszkania i życia.
  • Studiowanie z ludźmi z całego świata.
  • Możliwość studiowania w języku angielskim w kontynentalnej Europie.
  • Prosty i bezstresowy proces rekrutacji.
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Trump bierze Biały Dom, u Harris nastroje minorowe. Dlaczego cud się nie zdarzył?

Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA, wygrał we wszystkich stanach swingujących. Republikanie przejmą poza tym większość w Senacie. Co zadecydowało o takim wyniku wyborów?

Tomasz Zalewski z Waszyngtonu
06.11.2024
Reklama