Społeczeństwo

Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

Konferencja prasowa „Inicjatywy Polskiej” w sprawie projektu ustawy zakazującej sprzedaży pigułek „dzień po” bez recepty. Konferencja prasowa „Inicjatywy Polskiej” w sprawie projektu ustawy zakazującej sprzedaży pigułek „dzień po” bez recepty. Jedrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Projekt ustawy zakłada, że farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży leku, jeśli będzie to niezgodne z jego sumieniem.

Projekt ustawy autorstwa Stowarzyszenia Katolickich Farmaceutów zakłada, że farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży leku, jeśli będzie to niezgodne z jego sumieniem.

W styczniu dezyderat nr 82 komisji ds. petycji do ministra zdrowia w sprawie wprowadzenia klauzuli sumienia dla farmaceutów trafił do Sejmu. Komisja podkreśliła w nim potrzebę regulacji sprawy klauzuli sumienia dla farmaceutów, czyli de facto jej wprowadzenia. Projekt zyskał aprobatę Biura Analiz Sejmowych, które jednak wyraziło kilka wątpliwości na temat petycji.

Farmaceuci nie mogą odmawiać sprzedaży leku

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny powołując się na wartości chronione przez konstytucję, apeluje, by nie wprowadzać klauzuli. Przygotowała do ministra zdrowia i komisji ds. petycji apel „Stop bezprawnemu ograniczaniu dostępu do antykoncepcji”. „Przeciwko instytucjonalizacji klauzuli sumienia dla farmaceutów przemawiają takie wartości jak bezpieczeństwo publiczne, ochrona zdrowia, prawo do prywatności, wolność wyznania lub braku wyznania, czyli wartości również chronione przez Konstytucję” – brzmi apel Federy.

Z orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że „tak długo, jak sprzedaż środków antykoncepcyjnych jest legalna, dostępna na podstawie recepty wystawionej przez lekarza, a preparaty te możliwe są do nabycia jedynie w aptece, farmaceuci nie mają prawa narzucać innym swoich przekonań moralnych, odmawiając sprzedaży leku”. To stanowisko podziela także rzecznik praw obywatelskich, główny inspektor farmaceutyczny i Komitet Bioetyki PAN.

To jednak nie koniec możliwych zmian. Może się okazać, że stosowanie klauzuli sumienia stanie się możliwe nie tylko dla lekarzy i farmaceutów, ale także przedstawicieli innych profesji. Senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zaczęła prace nad zmianą ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Znajduje się w niej zapis, z którego wynika, że „korzystanie z wolności sumienia i wyznania nie może prowadzić do uchylania się od wykonywania obowiązków publicznych nałożonych przez ustawy”. Na razie – prace nad nowelizacją mogą ten przepis uchylić.

Co to będzie oznaczało w praktyce? Że każdy usługodawca będzie mógł odmówić przyjęcia zlecenia, sprzedaży produktu czy wykonania usługi, jeśli powoła się na swoje sumienie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama