Społeczeństwo

W oparach obietnic

Wygrana Andrzeja Dudy wzbudziła wielkie nadzieje i oczekiwania. Podobno kilka dni temu zebrał się zwołany przez prezydenta elekta sztab antykryzysowy, aby omówić zagrożenia związane z tymi nadziejami i oczekiwaniami.

Przebieg obrad mógł wyglądać tak:

– Sytuacja jest trudna – zaczął prezydent elekt. – W kampanii obiecałem, że zrobię wszystko, aby Polakom żyło się lepiej. Tymczasem międzynarodowe instytucje twierdzą, że w Polsce już teraz żyje się lepiej niż w wielu innych krajach Unii. W „The Economist” przeczytałem, że kraj się dynamicznie rozwija i może być przykładem dla Europy.

– Najgorsze, że z badań wynika, że Polacy generalnie są szczęśliwi – uzupełnił szef doradców prezydenta elekta.

– Akurat tego nie popieram – zaprotestował prezydent elekt. – Stoję na stanowisku naszych biskupów, że szczęście osiągniemy dopiero na tamtym świecie.

O głos poprosił zastępca szefa doradców. – Sądzę, że jeśli Polska się rozwija, a Polacy uważają, że są szczęśliwi i żyje im się coraz lepiej, to nie można tego problemu przemilczać.

– Wiem. Dlatego rządowi i Komorowskiemu zapowiedziałem, żeby się powstrzymali i sami niczego nie robili. Ja wszystko zrobię. Oczywiście, jeśli prezes wyrazi zgodę. Jestem poważnym politykiem i nie chcę wyjść na kogoś, kto w kampanii wiele prezesowi naobiecywał, a potem się nie wywiązał.

– Na szczęście mam informacje, że większość wyborców oczekuje od ciebie niespełnienia twoich obietnic, bo byłaby to katastrofa dla Polski – wtrącił zastępca szefa doradców.

– Niespełnienie niektórych obietnic mogłoby już w pierwszym roku prezydentury przynieść budżetowi poważne oszczędności – przyznał szef doradców.

– A rezygnacja ze wszystkich obietnic da w całej kadencji ok. 300 mld.

– Znakomicie. Tylko czy mogę tak rezygnować, skoro obiecałem naprawę Polski?

– Możesz. Nasi ekonomiści zapewniają, że niespełnienie obietnic to najlepszy sposób naprawy Polski.

Polityka 24.2015 (3013) z dnia 09.06.2015; Felietony; s. 4
Reklama