Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Dokumenty intymnego życia

Polskie kino dokumentalne: kamera blisko człowieka

Tytułowa Joanna z synem Jasiem w dokumencie Anety Kopacz Tytułowa Joanna z synem Jasiem w dokumencie Anety Kopacz Aneta Kopacz
Doczekaliśmy się aż dwóch nominacji oscarowych dla polskich dokumentów: „Joanny” i „Naszej klątwy”. Czy to dowód siły naszej kinematografii, czy tylko zbieg okoliczności?
Magdalena Hueckel z synem Leosiem w dokumencie „Nasza klątwa” Tomasza ŚliwińskiegoMagda Hueckel Magdalena Hueckel z synem Leosiem w dokumencie „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego

Debiutująca reżyserka Aneta Kopacz najpierw poznała historię Joanny Sałygi. Była czytelniczką jej bloga, popularnej „Chustki” (chustka.blogspot.com) – dziennika, w którym Sałyga od kilku lat opisywała, jak oswaja się ze śmiercią jako chora na raka żołądka matka kilkuletniego Jasia. Reżyserka natychmiast zapragnęła zrobić o niej film – ten, który właśnie kandyduje do Oscara i którego kinową premierę poprzedza słowo od Andrzeja Wajdy: „Tak wyrazistej współczesnej postaci młodej kobiety świadomej tego, że są to ostatnie dni jej życia, polskie kino nie stworzyło od lat”.

Aneta Kopacz od razu wiedziała, że nie będzie się skupiać na raku, chemii i bólu – raczej na życiu, prostej i pięknej codzienności. Przyszła na prezentację reportażu radiowego o „Chustce”, podeszła do bohaterki, przedstawiła się i zadała pytanie: czy zgodzi się, by nakręcić o niej film. To samo, które – jak się okazało – zadawali wcześniej znani reżyserzy. I spotkali się z odmową. Kopacz zaproponowała, że w minutę spróbuje ją przekonać. Dwa dni później spotkały się na zdjęciach.

To niejedyny w tej historii zbieg okoliczności. Joanna o swoim nowotworze usłyszała 9 kwietnia 2010 r. Dokładnie tego samego dnia żona studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej Tomasza Śliwińskiego – Magdalena Hueckel – dowiedziała się, że na świat przyjdzie ich syn Leo. Już przez okres ciąży Tomasz nagrywał film, zapis emocji rodziców oczekujących na dziecko. Ale jego oscarowy dokument miał powstać później – gdy okazało się, że sytuacja po porodzie może się zmienić w nieoczekiwany sposób. Leo urodził się z bardzo rzadką chorobą, nazywaną klątwą Ondyny, czyli z zespołem centralnej hipowentylacji, który polega na tym, że organizm podczas snu zapomina oddychać.

Polityka 8.2015 (2997) z dnia 17.02.2015; Społeczeństwo; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Dokumenty intymnego życia"
Reklama