Dach to jeden z najważniejszych, ale równocześnie najbardziej wrażliwych elementów domu. Dokonując wyboru pokrycia dachowego, trzeba kierować się zarówno własnymi upodobaniami (efekt wizualny może być oszałamiający, ale również rozczarowujący), jak i parametrami technicznymi. Jednak ważne jest także to, czego nie widać. Dach musi być odporny nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale też mechaniczne. Ponadto powinien zatrzymać jak najwięcej ciepła wewnątrz domu i równocześnie odprowadzać wilgoć. Ważne jest zatem nie tylko pokrycie dachowe, ale również odpowiednia wentylacja. To element mniej spektakularny, lecz niezmiernie istotny podczas wieloletniej eksploatacji.
Dach składa się nie tylko z pokrycia i więźby. Niezbędne są również warstwy paroizolacyjna, termoizolacyjna i paroszczelna. Nawet najlepszej jakości materiały budowlane nie zapewnią trwałości, szczelności i bezpieczeństwa, jeśli przepływ powietrza, dzięki któremu usuwany jest nadmiar wilgoci, zostanie zakłócony. Gdy na przykład wełna mineralna (materiał najczęściej stosowany do ocieplenia dachu) zostaje zawilgocona, traci ona swoje właściwości. Wówczas dom zdecydowanie szybciej oddaje cenne ciepło, a zatem mocno rosną i tak przecież bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie.
Dzisiaj każdy inwestor pamięta o odpowiedniej izolacji domu – to jeden z najważniejszych parametrów budynków. Rzadziej myślimy o właściwej wentylacji dachu, chociaż jest ona równie istotna. Nie chodzi oczywiście o to, żeby powietrze w sposób niekontrolowany dostawało się pod pokrycie dachowe. Odpowiednio dobrany system wentylacyjny ma za zadanie chronić dom przed przeciekaniem i zawilgoceniem ścian, a także zniszczeniem warstwy ocieplenia budynku. Musi więc odprowadzać parę wodną, zanim ta zacznie się wykraplać. Z tego powodu między blachodachówką a membraną wstępnego krycia należy pozostawić szczeliny wentylacyjne. Ich wloty powinny znajdować się w okapie, a wyloty w kalenicy i na narożach dachu.
Aby pod pokrycie dachowe nie dostały się na przykład owady, ptaki czy gryzonie, w okapie montuje się grzebień okapowy. Natomiast w kalenicy i narożach montowane są taśmy wentylacyjne, które uszczelniają styk połaci, chroniąc warstwy dachu przed śniegiem, deszczem, kurzem czy pyłem. Zarówno grzebienie okapowe, jak i taśmy wentylacyjne umożliwiają przepływ powietrza oraz odprowadzenie wilgoci. Wentylację dachu wspomaga startowa łata wentylacyjna, która ułatwia również montaż blachodachówki.
Na każdym dachu powinny znaleźć się wywietrzniki połaciowe lub dachówki wentylacyjne, w zależności od rodzaju pokrycia. Najlepiej elementy te kupować razem z pokryciem dachowym, bo wówczas mamy gwarancję, że będą dopasowane do wybranego modelu blachodachówki czy dachówki. Na przykład firma Blachy Pruszyński oferuje wywietrznik połaciowy do blachodachówek Szafir i Rubin Plus. To system uszczelek i elementów dociskowych z tworzywa sztucznego, do montażu którego wystarczy wywiercić wyłącznie jeden otwór. Jego wykonanie ułatwi wycinak o specjalnie przygotowanej średnicy. Wsparciem dla dekarzy jest także, znajdujący się w zestawie, szablon do wyznaczenia dokładnego miejsca montażu. Wywietrzniki połaciowe montuje się najczęściej w okolicach okien dachowych, kominów, koszy czy lukarn. Dzięki dużemu wyborowi kolorystyki można dopasować je tak, aby wtapiały się wizualnie w połać dachową.
Moda na blachodachówkę
A jaki materiał wybrać na pokrycie dachu? Bardzo popularnym i trwałym rozwiązaniem jest blachodachówka. Kiedyś wybierana z konieczności, a dziś często po dokładnej analizie i porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami. Jakie są zalety takiego dachu? Dwumodułowe arkusze stalowe o identycznych wymiarach i przetłoczeniach to doskonałe rozwiązanie na dachy domów jednorodzinnych. Nieduże panele są łatwe w montażu, lekkie (dzięki czemu prace przebiegają sprawniej) oraz ekonomiczne, co ogranicza masę odpadów. Dostarczane są na plac budowy w niedużych paczkach, co ułatwia składowanie. „Panelówki” najczęściej są dostępne od ręki, co przyspiesza prace konstrukcyjne. Nie będzie również problemu z dokupieniem dodatkowych paneli, a także z oddaniem nadwyżki. Arkuszy nie trzeba przycinać – wystarczy podłożyć moduł pod już ułożony element.
Wygląd to oczywiście nie wszystko. Ważne, aby dach był trwały i nie sprawiał problemów przynajmniej przez dwadzieścia lat. Dlatego dokonując zakupu pokrycia ze stali, warto sprawdzić, w jakiej hucie zaopatruje się producent w kręgi. Renomowane firmy zapewniają bezpieczną gwarancję na materiał, która poparta jest licznymi deklaracjami i atestami. Pamiętajmy, aby sprawdzić grubość rdzenia stalowego – powinien mieć minimum 0,5 mm. Równie ważny w tym wypadku jest rodzaj powłoki ochronnej. Wybór najczęściej będzie pomiędzy dwoma rodzajami lakieru – poliestrowym i poliuretanowym. Powłoka ochronna zapewnia odporność na korozję i chroni przed odbarwieniami spowodowanymi promieniowaniem ultrafioletowym. Blachodachówki są wodoodporne, a więc nie nasiąkają wodą, przez co nie stają się cięższe podczas deszczu. Natomiast gładka powierzchnia ułatwia zsuwanie się śniegu z dachu.
Ciekawym produktem jest nowość w ofercie Galeco – blachodachówka modułowa RIGA, która została zaprojektowana tak, aby jej montaż był prosty i intuicyjny. – Jako lider rynku systemów rynnowych poszliśmy o krok dalej, poszerzając ofertę Galeco o segment pokryć dachowych. Blachodachówka Galeco RIGA jest przede wszystkim odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów na modne i trwałe stalowe pokrycia dachowe stworzone z myślą o środowisku. Składnikiem powłoki organicznej materiału jest naturalny szwedzki olej rzepakowy, którym zastąpiono substancje ropopochodne. W najbliższych miesiącach ofertę Galeco wzbogacą kolejne nowości w segmencie stalowych pokryć dachowych – mówi Magdalena Buryło, kierownik Działu Marketingu Galeco.
Profil Galeco RIGA umożliwia montaż arkuszy od góry do dołu i od dołu do góry. Symetryczny kształt profilu panelu gwarantuje optymalne wykorzystanie każdego z arkuszy, zwłaszcza przy tzw. dachach kopertowych. Specjalne zagłębienia montażowe umieszczone w czołowej części profilu stabilnie pozycjonują arkusze względem siebie i ułatwiają odpowiednie usadowienie wkrętów zakładkowych. Modułowa forma blachodachówki ułatwia proces zarówno logistyczny, jak i montażowy. Dzięki kompaktowym wymiarom arkusze można łatwo i bez ryzyka uszkodzeń wnosić na dach oraz szybko i sprawnie montować.
Eleganckie rynny
Pamiętając o odpowiednim pokryciu dachowym i sprawnej wentylacji dachu, nie można też zapomnieć o właściwym odprowadzaniu wody. To szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z coraz poważniejszymi i zapewne trwałymi zmianami klimatycznymi. Wzrost średniej temperatury powiązany jest z bardziej nierównomiernym rozłożeniem opadów. Przybywa okresów suszy, ale równocześnie rośnie ryzyko deszczy nawalnych, gdy w krótkim czasie – zwłaszcza podczas gorącego lata – spada bardzo duża ilość wody. Niestety, takie zjawiska prawdopodobnie będą się nasilać i mogą występować wszędzie, więc trzeba je wziąć po uwagę przy budowie domów na obszarze całej Polski.
System rynnowy powinien być jednak nie tylko wydajny, ale też estetycznie dopasowany do reszty budynku. Wielu inwestorów wybiera dzisiaj projekty domów wpisujących się w trend minimalizmu, opartych na prostych, geometrycznych formach. Dzięki temu nie tylko otrzymujemy bryłę spójną, ale także minimalizujemy straty energii cieplnej. Przy takich projektach ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się rynny kwadratowe. Uchodzą one za bardzo nowoczesne i innowacyjne, a przy tym świetnie odprowadzają wodę opadową. Zdaniem specjalistów nie ma większej różnicy w efektywności pomiędzy rynnami półokrągłymi i kwadratowymi.
Rynny o przekroju kwadratowym najlepiej będą wyglądać na dachu o prostym kształcie, na przykład dwuspadowym, na którym położono dachówkę płaską, blachodachówkę płaską lub panel dachowy na rąbek. Te pokrycia tworzą prosty, geometryczny wzór na dachu, który idealnie podkreśli jeszcze system rynnowy o prostych kątach. W trosce o zachowanie spójności warto wybrać system stolarki okienno-drzwiowej o równie prostym designie oraz kolorze z tej samej palety co pokrycie dachowe.
A na jakie barwy warto się zdecydować? Poprzednie dekady pełne były bardzo różnych kolorów, co możemy obserwować, podróżując po naszym kraju. Jednak wiele śmiałych projektów raczej nie przetrwało próby czasu i dzisiaj wzbudzają dość mieszane odczucia. Po latach eksperymentowania i często dość krzykliwych rozwiązań Polacy pragną teraz przede wszystkim stonowanej elegancji, kojącej dla oczu i duszy. Nowoczesność w budownictwie mieszkaniowym symbolizują na dachu różne odcienie czerni, szarości i grafitu. Korespondują one z elewacjami będącymi kombinacją szarości, bieli i beżu. Skoro dach ma przetrwać wiele lat, nie może się starzeć szybko ani pod względem technicznym, ani wizualnym.