W okresie jesienno-zimowym spędzamy wyjątkowo dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych, głównie w pracy i w domu. W Polsce często słyszymy o złej jakości powietrza na zewnątrz, spowodowanej przede wszystkim używaniem starych pieców węglowych, a także węgla złej jakości. Dodatkowy problem to spaliny emitowane przez samochody, zwłaszcza starsze modele, których bardzo wiele jeździ wciąż po polskich drogach. Często zakładamy, że po wejściu do domu czy biura problem złej jakości powietrza już nie istnieje.
Niestety, jest dokładnie odwrotnie. Badania wskazują, że powietrze w pomieszczeniach może być nawet pięć razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Trzeba zatem zadbać o dobrą jakość powietrza we wnętrzach, skoro w nich przebywamy przez zdecydowaną większość dnia. Używając oczyszczaczy renomowanych producentów, można skutecznie zmniejszyć ilość szkodliwych zarazków. Pomoże to zapobiegać alergiom, astmie, przeziębieniom i grypie. Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych zaliczyła zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach do grupy pięciu największych zagrożeń dla zdrowia publicznego.
Oczyszczacze tak naprawdę przydają się przez cały rok. Wiosną i latem pomagają na przykład osobom z alergiami, eliminując z powietrza pyłki roślin. Przez cały rok walczą z pyłami, dostającymi się z zewnątrz, które są wyjątkowo niebezpiecznie dla naszych płuc. Zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym oczyszczacze są naszym sojusznikiem w starciu z wirusami i bakteriami pochodzącymi od osób chorych. Te urządzenia pozwalają znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę czy Covid-19, który w tak dramatyczny sposób zmienił nasze życie w ciągu ostatnich dwóch lat.
Jak działają oczyszczacze powietrza dobrej jakości? Proces filtrowania powietrza składa się z czterech etapów:
• filtr wstępny: przechwytuje największe cząstki oraz zwiększa trwałość filtrów węglowych i True HEPA
• filtr węglowy: pochłania zapachy jak również lotne związki organiczne, zamiast ich maskowania
• filtr True HEPA: przechwytuje ponad 99,9 proc.